آنچه در مورد بیماری لایم باید بدانید، زیرا این بیماری در حال افزایش است


تصویری برای مقاله با عنوان آنچه درباره بیماری لایم باید بدانید، زیرا این بیماری در حال افزایش است

عکس: هایکو بارت (شاتر استاک)

لایم، معروف ترین بیماری منتقله از طریق کنه، بیشتر از گذشته رو به رشد است – حداقل با قضاوت در مورد داده های بیمه سلامت که شامل تشخیص های لایم است. دوستان ما در Gizmodo اخیراً داده های جدید را پوشش داده است در مورد افزایش (با عرض پوزش) که تقریباً با آن همخوانی دارد تخمین CDC. بنابراین برای حفظ امنیت و سلامت خود چه چیزهایی باید بدانید؟

بیماری لایم چیست؟

لایم توسط یک باکتری ایجاد می شود، بورلیا بورگدورفریکه توسط کنه های پا سیاه حمل می شود، Ixodes scapularis. این بدان معنی است که این بیماری می تواند پس از نیش کنه رخ دهد. در بسیاری از موارد (اما نه همیشه) راش بولسی در اطراف محل گزش کنه ایجاد می شود.

علائم می تواند شامل تب و لرز و بعداً علائم دیگر باشد. برخی از این موارد عبارتند از آرتریت همراه با درد و تورم مفاصل، سردرد، فلج صورت، تپش قلب و گزگز، بی‌حسی، یا درد تیراندازی در دست‌ها و پاها. CDC در اینجا جزئیات بیشتری در مورد علائم دارد.

بیماری لایم را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد، اما برخی از علائم ممکن است حتی پس از درمان باقی بمانند.

چگونه می توانم از بیماری لایم جلوگیری کنم؟

پیشگیری از این بیماری بیشتر به منظور پیشگیری از گزش کنه است. دفاع اصلی در اینجا DEET بر روی پوست شما، پرمترین بر روی لباس شما، و بررسی کنه ها پس از بیرون آمدن در فضای باز است، اگر در منطقه ای زندگی می کنید که لایم رایج است. تییخ ها معمولا قبل از اینکه گاز بگیرند مدتی روی شما می خزند، بنابراین اگر می توانید یک مسافربر پیدا کنید قبل از اینکه بچسبد، می‌توانید آن را با برس بکشید (یا آن را در حمام از زهکشی بشویید). جلوگیری از نیش

کنه های ناقل بیماری لایم فقط انسان را شکار نمی کنند. آنها همچنین از خون آهو، خرگوش، موش و سایر حیوانات وحشی تغذیه می کنند. (در اینجا اطلاعات بیشتری داریم چگونه کنه ها شما را می یابند و گاز می گیرند، اگر کنجکاو هستید.)

چه کسی می تواند لایم را دریافت کند؟

لایم است رایج ترین در شمال شرقی ایالات متحده است، از ویرجینیای غربی به سمت شمال به نیوانگلند. و در اطراف منطقه دریاچه های بزرگ، از جمله مینه سوتا و ویسکانسین. کنه هایی که ناقل بیماری هستند از این ناحیه به بیرون گسترش می یابند، بنابراین اگر در منطقه ای نزدیک زندگی می کنید یا اگر اخیراً به منطقه ای که لایم بومی است سفر کرده اید، ممکن است به لایم نیز مبتلا شوید.

درمان بیماری لایم چیست؟

پاسخ کوتاه این است: آنتی بیوتیک. بورلیا بورگدورفری یک باکتری است و می توان آن را با یک دوره آنتی بیوتیک، به طور معمول داکسی سایکلین، از بین برد. بسته به محل زندگی شما و میزان شیوع لایم، ممکن است ارائه دهنده شما بخواهد قبل از تجویز درمان، بیماری لایم را از شما آزمایش کند، یا ممکن است فرض کند که شما آن را دارید و فقط برای شما نسخه ای بنویسند تا ایمن باشید. همه گزش کنه ها منجر به بیماری لایم نمی شود.

گاهی اوقات علائم ممکن است پس از درمان باقی بمانند چیزی که CDC آن را سندرم بیماری لایم پس از درمان (PTLDS) می نامد. باکتری‌ها ناپدید شده‌اند، اما ممکن است یک پاسخ خودایمنی را ایجاد کرده باشند که هنوز ادامه دارد و منجر به درد، خستگی و مه مغزی مداوم می‌شود. به هر حال این چیزی است که به نظر می رسد اتفاق می افتد. این سندرم هنوز به خوبی درک نشده است.

آیا بیماری لایم هدیه ای از سوی کیهان است؟

به تازگی یک کلیپ پادکست در حال پخش است که در آن دو تأثیرگذار درباره این ایده بحث می کنند که بیماری لایم منشأ «بین کهکشانی» دارد و ابتلا به این بیماری «یک هدیه» است. اینها، باید بگوییم، نظریه های علمی پذیرفته شده نیستند.

نسبت دادن طیف وسیعی از علائم به نسخه مزمن بیماری لایم، برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به اصطلاح “با سواد لایم” و برخی از افراد مشهور و افراد تاثیرگذار تبدیل به یک گاو پول نقد شده است. بیماران بیماری لایم را به عنوان بخشی از هویت خود پذیرفته اند.

این می تواند منجر به دوره های درمان گران قیمت، از جمله درمان های طولانی مدت آنتی بیوتیک، مکمل ها، درمان های IV و درمان های دیگری که طب رایج آنها را برای Lyme یا PTLDS نامناسب می داند و در واقع ممکن است خطرناک باشد. اگر مشکوک هستید که به بیماری لایم مبتلا هستید، به پزشک یا ارائه دهنده‌ای که به آن اعتماد دارید مراجعه کنید و مراقب تلاش‌ها برای قرار دادن شما در رژیم‌های درمانی طولانی‌مدت گران باشید.


منبع: kaheshvazn-khabar.ir

حتما بخوانید:
چگونه تنظیمات برگزیده سیستم macOS خود را مرتب کنید تا بتوانید چیزهایی را واقعاً پیدا کنید