[ad_1]

تصویر مقاله ای تحت عنوان آنچه در مورد واکنش های آلرژیک به واکسن COVID می دانیم

عکس: BaLL LunLa (شاتر استوک)

در پس زمینه های اخبار پرشور هفته گذشته ، از جمله کارمندان بهداشت و درمان در خط مقدم ، اولین دوز واکسن COvID-19 Pfizer را دریافت می کنند گزارش هایی که کمک فنر را روی هیجان قرار می دهد: برخی از آنها دریافت کنندگان واکسن سخت تجربه کرد واکنش های آلرژیک به دنبال شلیک آنها

این داستان ها (به طور قابل درک) نگران کننده ای هستند – به ویژه برای کسانی که آلرژی دارند. اما به جای وحشت ، مهم است که به این حوادث در یک زمینه گسترده تر نگاه کنیم. در اینجا آنچه شما باید درباره واکسن COVID و آلرژی بدانید ، از جمله دستورالعمل های ایمنی به روز شده از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC).

واکنش های آلرژیک به واکسن Pfizer COVID

CDC این خبر را یکشنبه بعد از ظهر اعلام کرد 556000 دوز واکسن Pfizer COVID-19 در ایالات متحده تجویز شده است. و از شنبه ، دسامبر 19، CDC شناسایی می کند شش مورد آنافیلاکسی– سنگین، واکنش آلرژیک بالقوه تهدید کننده زندگی– در میان کسانی که اولین واکسن را دریافت کرده اند ، مجوز استفاده اضطراری (EUA) را از سازمان غذا و دارو (FDA) دریافت کرده اند.

تاکنون هیچ موردی از آنافیلاکسی در بین افراد دریافت کننده واکسن Moderna گزارش نشده است – گرچه امروز تنها دومین روز تزریق آن است.

و در حالی که ما در مورد موضوع هستیم ، آنافیلاکسی منحصر به واکسن COVID-19 نیست: این واکنشهای شدید آلرژیک می تواند با هر واکسنی رخ دهد. خوشبختانه ، آنها بسیار نادر هستند ، به طور متوسط ​​با اتفاق می افتد حدود یک دوز در میلیون اداره شده.

آیا مواردی از آنافیلاکسی در آزمایشات بالینی وجود دارد؟

قبل از اینکه Pfizer و Moderna EUA را دریافت کنند ، آنها باید شرایط ایمنی سخت را رعایت کنند ، که این موارد نیز را پوشش می دهد واکنش های آلرژیک بالقوه ولی هیچ یک از شرکت کنندگان در هیچ آزمایش بالینی پس از دریافت واکسن از آنافیلاکسی جان سالم به در برد و دانشمندان را به فکر فرو برد که اکنون چه عواملی باعث این واکنش های شدید شده است.

علی رغم گزارش هایی که آزمایش بالینی واکسن Pfizer انجام شده است افرادی را که سابقه حساسیت شدید غذایی یا دارویی دارند از مطالعه خارج کرد، این درست نبود تقریباً 6000 شرکت کننده در مرحله نهایی واکسن با سابقه تعدادی از آلرژی ها ، از جمله به گرده گل و غذا شرکت داشتند. رویترز گزارش داد. ولی افرادی که دارای عارضه جانبی شدید گذشته نسبت به هر واکسنی هستند (یا به یک جز of واکسن Pfizer) منتفی شدند.

مطالعه جدید متمرکز بر واکنش های آلرژیک

دیروز کارمندان از موسسه ملی بهداشت (NIH) اعلام کرد این طرح بر روی مطالعه ای شروع شده است که هدف آن تعیین اینکه آیا یک مولفه خاص از واکسن احتمالاً پشت این واکنشهای آلرژیک است یا اینکه به سادگی تصادفی هستند. نه تنها فشار برای دستیابی به این اطلاعات در اسرع وقت وجود دارد ، بلکه نظرسنجی یک چالش اساسی است زیرا درگیر افرادی خواهد شد که سابقه واکنشهای شدید آلرژیک.

تاکنون دانشمندان یک مظنون بالقوه را شناسایی کرده اند: الف ترکیبی به نام پلی اتیلن گلیکول (PEG) ، که در بسته بندی اطلاعات RNA (mRNA) است که در هر دو واکسن Pfizer و Moderna استفاده می شود. با اينكه، همانطور که توسط ساینس گزارش شده استPEG قبلاً هرگز در واکسن تأییدشده استفاده نشده است ، این دارو در چندین دارو وجود دارد که بعضاً باعث ایجاد آنافیلاکسی می شود.

آنچه افراد آلرژی باید درباره واکسن COVID بدانند

اگرچه هنوز مشخص نیست که علت دقیق آنافیلاکسی در گیرندگان واکسن Pfizer دقیقاً چیست ، CDC مجموعه ای از رهنمودها را صادر کرده است برای کمک به ما در انتخاب آگاهانه واکسیناسیون هنگامی که نوبت ما است:

  1. اگر تا به حال واکنش آلرژیک شدید نسبت به هر یک از مواد تشکیل دهنده آن داشته اید ، از واکسن اختصاصی علیه COVID-19 خودداری کنید (در اینجا لیست مواد تشکیل دهنده فایزر و نوین)
  2. در صورت داشتن دوز دوم واکسن را مصرف نکنید واکنش شدید آلرژیک به اولین ضربه
  3. اگر واکنش آلرژیک شدیدی نسبت به واکسن های دیگر یا درمان های تزریقی داشته اید ، باید از COVID-19 استفاده کنید.
  4. افرادی که سابقه واکنش های آلرژیک شدید دارند و مربوط به واکسن ها یا داروهای تزریقی نیستند – مانند آلرژی های غذایی ، حیوانات خانگی ، سم ، یا لاتکس ، یا آلرژی به محیط“هنوز هم می توان واکسینه کرد.”
  5. افرادی که سابقه آلرژی به داروهای خوراکی یا سابقه خانوادگی واکنش های شدید آلرژیک دارند یا ممکن است حساسیت کمتری به واکسن ها داشته باشند (اما بدون آنافیلاکسی) هنوز هم می توان واکسینه کرد.

اگر پس از دریافت واکسن واکنش آلرژیک داشته باشید چه اتفاقی می افتد

هر مرکز بهداشتی یا متخصصی که واکسن COVID-19 را تزریق کرده است مجموعه ای از دستورالعمل ها درصورتی که کسی واکنش آلرژیک نشان دهد اما به عنوان فردی که واکسن دریافت می کند ، برای شما مهم است که با این روش آشنا شوید – چه سابقه آلرژی داشته باشید یا نه. در اینجا موارد توصیه شده وجود دارد پادمان CDC:

  • کلیه افرادی که واکسن COVID-19 را دریافت می کنند باید در محل کنترل شوند. افرادی که سابقه واکنش های شدید آلرژیک دارند باید پس از دریافت واکسن به مدت 30 دقیقه تحت نظر قرار گیرند. پس از دریافت واکسن ، سایر افراد باید 15 دقیقه تحت نظر قرار گیرند.
  • ارائه دهندگان واکسیناسیون باید داروها و تجهیزات مناسب – مانند اپی نفرین ، آنتی هیستامین ها ، استتوسکوپ ها ، دکمه های فشار خون و دستگاه های همگام سازی – را برای بررسی ضربان قلب شما – در همه سایت های واکسیناسیون COVID-19 داشته باشند.
  • اگر پس از دریافت واکسن COVID-19 واکنش آلرژیک شدید مشاهده کردید ، ارائه دهندگان واکسیناسیون باید مراقبت های سریع را انجام دهند و خواستار کمک فوری پزشکی شوند. شما باید حداقل برای چند ساعت تحت نظارت در یک مرکز پزشکی باشید.

برای آنچه ارزش دارد ، قانون مشاهده 15 دقیقه پس از واکسیناسیون مخصوص واکسن های COVID نیست. این یک روال معمول است برای واکسن آنفولانزا نیز.

اگر اطلاعات بیشتری در مورد واکسن ها و آلرژی های COVID-19 می خواهید ، زندگی آلرژیک این س usefulال مفید را که اغلب پرسیده می شود جمع آوری کرده است.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir