آنچه شما باید در مورد خطر لخته شدن خون در برابر واکسن J&J بدانید


j & j ویال واکسن در دست

عکس: ROB ENGELAR / ANP / AFP (گتی ایماژ)

شش نفر از بیش از 6 میلیون نفری که واکسن COVID جانسون و جانسون / جانسن را دریافت کردند ، یک نوع نادر لخته خون ایجاد کردند. در نتیجه ، FDA و CDC دارند اعلام کرد مکث در استفاده از این واکسن. استراحت احتمالاً فقط چند روز طول خواهد کشید.

سخنگویان FDA و CDC گفتند ، دلیل وقفه این بود که به مهمانان خدمات بهداشتی در سراسر کشور بگویید که از این عارضه نادر مراقبت کنند و به CDC اجازه دهند. کمیته مشورتی در زمینه واکسیناسیون شواهد را مرور کنید و تصمیم بگیرید که آیا توصیه های آنها در مورد افرادی که باید واکسن دریافت کنند را تغییر دهید.

عارضه نادر چیست؟

شش پرونده در جریان بود ترومبوز سینوس وریدی مغزی، نوعی سکته مغزی است که وقتی لخته مانع از جریان خون از مغز می شود ، رخ می دهد. این در حال حاضر یک وضعیت نادر است (طبق CDC سالانه 2 تا 14 مورد در هر میلیون نفر) ، اما آنچه در اینجا غیر معمول است این است که هر شش نفر همراه با تعداد پلاکت پایین CVST داشتند. پلاکت سلولهای خونی هستند که در لخته شدن نقش دارند. CVST معمولاً در افراد با تعداد پلاکت طبیعی اتفاق می افتد.

این موارد غیرمعمول است زیرا شامل CVST می شود و تعداد پلاکت کم و 6 تا 13 روز پس از دریافت واکسن جانسون و جانسون اتفاق افتاد. آنها به ویژه نگران کننده هستند زیرا درمان طبیعی لخته های خون استفاده از داروهای ضد انعقادی مانند هپارین است – اما hاپارین می تواند برای افراد مبتلا به CVST مضر باشد، بنابراین FDA و CDC می خواهند تامین کنندگان از این شرایط نادر آگاه باشند و بدانند که آنها به چه چیزی احتیاج دارند با خود متفاوت رفتار کنید.

افرادی که زنده مانده اند این وضعیت نادر همه زنان در سنین 18 تا 48 سال است. یک مورد کشنده و یک نفر در وضعیت بحرانی است. هنوز مشخص نیست که سن ، جنسیت یا سایر شرایط پزشکی ممکن است فرد را مستعد ابتلا به این عارضه کند. در روزهای آینده می توانیم اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

اگر تازه واکسن J&J گرفتم چه؟

اگر یک ماه یا بیشتر واکسن دریافت کرده باشید ، احتمال ابتلا به این بیماری بسیار کم است. بیش از 13 روز پس از واکسیناسیون هیچ موردی گزارش نشده است.

اگر در چند روز گذشته واکسن دریافت کرده اید ، جای نگرانی نیست علائم شبیه آنفولانزا که به دنبال آن می آیندکه شامل سردرد ، خستگی و تب –اگر طبق برنامه معمول ظاهر شوند (چند روز یا حدود یک هفته پس از واکسیناسیون).

اگر در چند هفته گذشته واکسن دریافت کرده اید ، در صورت بروز هر یک از موارد زیر ، به دنبال کمک پزشکی باشید:

  • سردرد شدید
  • درد شدید شکم
  • درد پا
  • تنگی نفس

هنگام مراجعه به مراقبت ، حتماً به ارائه دهنده خود بگویید که واکسن جانسون و جانسون و تاریخ دریافت آن را دریافت کرده اید. FDA و CDC می گویند که آنها “تماس تهاجمی” برقرار می کنند تا مطمئن شوند که همه ارائه دهندگان می دانند که باید مراقب این عارضه نادر باشند.

آیا این مشکلی برای واکسن های دیگر است؟

هیچ نشانه ای برای این لخته های خون نادر وجود ندارد ، که در افرادی که واکسن Moderna یا Pfizer دریافت کرده اند رخ می دهد. با گزارش J&J تاکنون ، 121 میلیون آمریکایی حداقل یک دوز واکسن COVID-19 دریافت کرده اند بین 6-7 میلیون از این تعداد. اگر این عارضه در مورد دو واکسن دیگر رخ داده بود ، احتمالاً تاکنون متوجه شده بودیم. (اینطور نیست ضمانتنامه که کاملاً هستند امن است ، اما احتمال آن بسیار خوب است.)

با این حال ، واکسن AstraZeneca وجود دارد با لخته شدن خون نادر همراه بوده است. واکسن AstraZeneca و J&J از ناقل آدنو ویروسی استفاده می کنند. یک فرضیه این است که در موارد بسیار نادر ، سیستم ایمنی بدن فرد می تواند به ناقل واکنشی نشان دهد که باعث حمله پلاکت در بدن خودش شود. مشاوران CDC قصد دارند تحقیقات فعلی و گذشته را در مورد این واکسن های آدنو ویروس بررسی کنند تا بفهمند چه اتفاقی می افتد.

به هر حال “مکث” به چه معناست؟

واکسن پاسخ داده نشده است و هنوز هم برای استفاده اضطراری تایید شده است. پیتر مارکس ، مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات FDA در مورد محصولات ارگانیک ، در یک کنفرانس خبری گفت: این وقفه “یک توصیه است نه یک دستور.” اگر در مورد واکسن با ارائه دهنده خود مشورت کنید و ارائه دهنده موافقت کنید که فواید شما بیش از خطرات است ، آنها هنوز هم می توانند از واکسن استفاده کنند. اما توصیه می شود فعلاً دست نگه دارید.

اگر در چند روز آینده قرار ملاقات داشته باشید ، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که زمانبندی مجدد دهید یا ممکن است یکی از دو فرمول واکسن دیگر موجود باشد. اگر قرار شما بیش از چند روز نیست ، احتمالاً بهتر است صبر کنید و ببینید.

کمیته مشورتی CDC ، ACIP ، فردا تشکیل جلسه می دهد تا در مورد آنچه در حال حاضر در این زمینه شناخته شده است بحث کند و بررسی کند که آیا توصیه هایی را تغییر می دهد. ممکن است به زودی بیشتر بدانیم.

جانت وودکاک ، مسئول کمیساری FDA ، در یک کنفرانس خبری گفت: “زمان وقفه به آنچه که طی چند روز آینده یاد خواهیم گرفت بستگی خواهد داشت” ، و همچنین به چه چیزی بستگی دارد “ما انتظار داریم که این وقفه چند روز طول بکشد.”

این چگونه با میزان تشکیل لخته خون به عنوان عارضه کنترل بارداری مقایسه می شود؟

آمبولی ریوی و ترومبوز ورید عمقی (دو نوع لخته خون که وجود دارد) نه همان CVST) در 0.3٪ تا 1٪ افراد رخ می دهد که به مدت 10 سال از داروهای ضد بارداری خوراکی حاوی استروژن استفاده کرده اند. لخته شدن خون همچنین می تواند در نتیجه بارداری اتفاق بیفتد ، بنابراین مدت طولانی است که خطر لخته شدن با داروهای ضد بارداری شناخته شده ، درک شده و در برابر سایر خطرات و مزایای مصرف یا عدم مصرف این مواد ضد بارداری متعادل و متعادل است.

من فقط این را ذکر می کنم ، زیرا چندین نفر در شبکه های اجتماعی به این نکته اشاره می کنند که از هر یک میلیون خطر لخته شدن واکسن ، در مقایسه با ریسکی که قبلاً می دانیم کمرنگ می شود و (در بسیاری از موارد) از طریق قرص های جلوگیری از بارداری ، کم رنگ می شود.

از نظر عددی ، درست است. اما عارضه واکسن قابل توجه است زیرا جدید است ، زیرا ارائه دهندگان باید بدانند که با درمان معمول لخته خون نمی توان آن را درمان کرد و از این رو می توان به طور کامل از خطر جلوگیری کرد. در عوض با تزریق واکسن متفاوت

این به طور کلی در مورد ایمنی واکسن ها به ما چه می گوید؟

برای افرادی که نسبت به واکسن ها تردید دارند ، ممکن است خبر این عارضه وحشتناک شواهدی برای خطرناک بودن واکسن ها به نظر برسد.

اما شایان ذکر است که واکسن از هر یک میلیون در معرض عارضه قرار دارد و پس از اطلاع مقامات نظارتی ، این شکست بسیار سریع اتفاق افتاد. با اطلاعات نادرستی که غالباً منتشر می شود ، که از داستان های خیالی یا خارج از متن استفاده می کند ، مقابله کنید که مردم دائماً از واکسن مرده اند و هیچ کس اهمیتی نمی دهد.

مکث واکسن برای آزمایش یک عارضه جانبی نادر نشانه واقعی بودن تنظیم کننده ها است با توجه به اینکه آنها در مورد روند بررسی آنچه اتفاق می افتد شفاف هستند.

بعد چه اتفاقی می افتد؟

از آنجا که این عارضه ممکن است یک یا دو هفته پس از دریافت واکسن رخ دهد ، اگر چند مورد دیگر در هفته بعد رخ دهد تعجب نکنید. (مارکس در یک کنفرانس خبری گفت: “حدس زدن درمورد مقدار آن خیلی زود است.)”

انتظار دارید که بعد از جلسه ACIP فردا و هنگامی که اطلاعات بیشتری ارائه می شود ، بیشتر بشنوید. CDC و FDA احتمالاً وقتی تصمیم بگیرند که زمان از سرگیری واکسیناسیون فرا رسیده یا کمتر احتمال دارد ، اما اگر تصمیم بگیرند که شواهد از تغییر در توصیه ها یا لغو مجوز واکسن اضطراری حمایت می کنند ، اعلامیه می کنند.

اگر می خواهید جلسه ACIP را تماشا کنید ، چهارشنبه 14 آوریل ، از ساعت 13:30 تا 16:30 به وقت شرقی است ، در این لینک.


منبع: kaheshvazn-khabar.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>