آیا مصرف داروهای منقضی شده بی خطر است؟


تصویر مقاله ای با عنوان آیا مصرف داروهای تاریخ مصرف گذشته بی خطر است؟

عکس: شاتر استوک (شاتر استوک)

فصل سرماخوردگی و آنفولانزا تقریباً اینجاست – بله ، ما حتی در طی یک بیماری همه گیر هم می توانیم از آنها لذت ببریم. لآنها می گویند شما یک روز صبح پر از گلو خراشیده شده و از خواب بیدار می شوید. در حالی که سعی می کنید مطمئن شوید COVID نیست ، yبه جعبه کمک های اولیه مراجعه کنید و دریابید که تنها بطری داروی سرماخوردگی وجود دارد در سال 2012 منقضی شد (خوب اکنون … نگذار این اتفاق بیفتد!) آیا مصرف این داروهای قدیمی بی خطر است؟، یا شما باید شلوار بپوشید (و یک ماسک) و تحویل تازه در داروخانه دریافت کنید؟ به طور کلی ، داروهای منقضی شده احتمالاً شما را نمی کشند ، اما مواردی وجود دارد که باید بدانید.

مثل همیشه ، اگر سوالی در مورد داروی خاصی دارید ، باید با پزشک خود صحبت کنید. و مطمئناً نخواهیم کرد من توصیه می کنم اگر چیزی را که روی بسته بندی آن نوشته شده است ، بردارید ، نباید آن را مصرف کنید. اما شاید خوشحال باشید که می دانید قرص های قدیمی مانند غذا “خراب” نمی شوند. با این حال ، ممکن است با گذشت زمان اثربخشی کمتری داشته باشند.

در دهه 1960 موردی از ابتلای افراد به یک آنتی بیوتیک منقضی شده وجود داشت. سه بیمار مبتلا به بیماری کلیوی شدند و بهبود یافتند. علاوه بر این ، داروهای منقضی شده با هیچ شرایط خطرناکی همراه نیستند.

در عوض ، این داروها به روش های ظریف تری تجزیه می شوند. این ماده فعال ممکن است با گذشت زمان به آرامی تخریب شود ، بنابراین دارویی که منقضی شده باشد ممکن است 100٪ موثر نباشد. ایالات متحده سازمان غذا و دارو زمان قبل از تاریخ انقضا را به عنوان زمانی که می توانید دارو را انتظار داشته باشید ، توصیف می کند هویت ، قدرت ، کیفیت و خلوص خود را حفظ کنند.

و یکی دیگر می تواند ، شاید هنوز هم پس از آن تاریخ خوب است اگر سازنده بخواهد دو سال خوب بودن دارو را تضمین کند ، فقط باید بررسی کنید دو سال دوام خواهد داشت و کار شما تمام شده است. آنها نیازی به آزمایش آنچه بعد از آن تاریخ برای دارو اتفاق می افتد نیستند. اوضاع در آنجا کمی تار می شود.

بسیاری از داروها (اما نه همه آنها) بعد از تاریخ انقضا هنوز خوب هستند

اگر در مورد داروهای موجود در انبار کنجکاو هستید ، شرکت خوبی دارید: دولت داروهای اورژانسی را نگهداری می کند و ترجیح می دهد در صورت عدم تجزیه آنها ، آنها را جایگزین نکند. بنابراین FDA چنین کرده است برنامه ای برای افزایش ماندگاری، جایی که وزارت دفاع یا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ممکن است آزمایش اضافی را درخواست کند.

گزارش منتشر شده در مجله داروسازی بالینی در سال 2006 دریافت که 88٪ از دسته داروهای آزمایش شده حداقل یک سال پس از تاریخ انقضا ، با متوسط ​​تمدید 5 سال ، خوب بودند. بعضی ها خیلی بیشتر دوام آوردند. یک دسته آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین، داروی انتخابی برای درمان سیاه زخم، نزدیک به 12 سال قبل از تاریخ هنوز خوب بود. چند دسته یدید پتاسیم گرانول ، بخشی از درمان افراد در معرض تابش ، پس از 18 سال هنوز خوب بود.

مشکل اینجاست. نمی توانید از آن مطمئن باشید مال شما بطری مال شما داروی مورد علاقه هنوز هم خوب خواهد بود. این گزارش نتیجه گیری می کند که “بسیاری از محصولات دارویی می توانند فراتر از ماندگاری اولیه تمدید شوند ، اما این دوره ثبات اضافی بسیار متغیر است.” اگر شرایط نگهداری کامل نباشد ، بعید به نظر می رسد که دارو به مدت طولانی ادامه یابد. و برخی از داروها ممکن است به سادگی پایدارتر از سایر داروها باشند.

متاسفانه نه هنوز خوشمزه است برای داروها ، بنابراین راهی وجود ندارد که بفهمید این بطری قرص پشت جعبه کمک های اولیه شما یکی از فوق العاده پایدار است یا از قبل شروع به از دست دادن کارایی کرده است.

داروهای نجات دهنده زندگی را به خطر نیندازید

اگر داروی Tylenol یا داروی سرماخوردگی نسبت به زمانی که کاملاً جدید بوده اند کمی مثر است ، این پایان دنیا نیست ؛ فقط کمی بیشتر صدمه خواهید دید یا بو خواهید کرد. اما اگر به چیزی شبیه به آن وابسته باشید قلم EMI برای نجات جان خود ، شما می خواهید داروی کامل بخورید.

اپی نفرین موجود در Epi-Pens در واقع دارویی است بعد از تاریخ انقضا به طور قابل توجهی کمتر اثر می یابد. همینطور که اینجا می نشینید و به آن فکر می کنید ، باید منقضی شده را که قبلاً دارید جایگزین کنید. اما اگر مجبور باشید یک واکنش آلرژیک ناگهانی داشته باشید ، هر نوع اپی پن از هیچ کدام بهتر نیست.

eMedExpert پیشنهاد می کند که باید داروهایی را جایگزین کنید که خیلی سریع قدرت خود را از دست می دهند یا به اثربخشی بسیار خاصی بستگی دارند. در اینجا چند مثال آورده شده است:

 • داروهای ضدتشنج مانند فنی توئین ، کاربامازپین ، لاموتریژین و اکسکاربازپین
 • دیلانتین ، فنوباربیتال
 • نیتروگلیسیرین
 • وارفارین
 • Procan SR
 • تئوفیلین
 • دیگوکسین
 • آماده سازی تیروئید مانند لووتیروکسین سدیم
 • پارالدهید
 • پیشگیری از بارداری خوراکی
 • اپی نفرین (به عنوان اپی پن)
 • انسولین
 • قطره چشم

آنها منطقی هستند زیرا شما به یک دلیل مهم به کنترل بارداری یا انسولین نیاز دارید. دوز کمتر موثر این نوع ، نقطه را جلب می کند.

داروها را بدون دلیل مناسب ذخیره نکنید

در بعضی موارد داشتن مخفیگاه مواد مخدر منطقی است. شما داروهای آلرژی دارید زیرا گهگاه با گربه یا درختی پر از گرده روبرو می شوید. اما در مورد سایر داروها ، به ویژه داروهای تجویز شده ، ممکن است بپرسید که چرا پس مانده های خود را دارید.

اگر بقایای آنتی بیوتیک دارید ، به عنوان مثال ، شما آنها احتمالاً آنها را طبق دستورالعمل قبول نکردند. دفعه بعدی که نسخه ای برای آنتی بیوتیک دریافت کردید ، سعی کنید یادآورها را با کاربردی مانند این تنظیم کنید مقدار مصرف یا فقط یک یادآوری تقویم مکرر است تا مصرف قرص های خود را فراموش نکنید.

مسکن های افیونی نیز به همین ترتیب است. تلاش برای حفظ آنها در واقع شما را سوق می دهد بیشتر احتمالاً به آنها معتاد خواهید شد. و قطعاً پس مانده های خود را برای یک روز بارانی ذخیره نکنید. استفاده از یک مسکن قوی برای چیزی به اندازه سردرد شما را در معرض خطر اعتیاد قرار می دهد.

با این حال ، عاقلانه است که بخواهید داروهای اضافی را در دست داشته باشید در یک کیت جدی برای زنده ماندن یا فقط برای راحتی وقتی از داروخانه دور هستید برای تصمیم گیری در مورد خطر ابتلا به داروهای تاریخ مصرف گذشته باید از قضاوت خود استفاده کنید.

بنابراین ، این جعبه کمک های اولیه را حساب کنید. داروهای آلرژی منقضی شده به این معنی است که شما باید به داروخانه سفر کنید … در نهایت. داروهای منقضی شده در زندگی باید در اسرع وقت جایگزین شوند. و سپس داروهای ناخواسته را به داروخانه بیاورید یا به دنبال یک روز برای بازگشت داروها به جامعه خود باشید – نیازی به نگه داشتن آن نیست.

این داستان در اصل در آوریل 2016 منتشر شد و برای ارائه اطلاعات عمیق تر و به روز و همچنین زمینه به روز شده ، در 2 نوامبر 2020 به روز شد.


منبع: kaheshvazn-khabar.ir

حتما بخوانید:
خرید و قیمت بهترین کفپوش گرانولی