[ad_1]

پنج سرنگ واکسن در یک سینی

سرنگ واکسن Pfizer واقعی.
عکس: ژاکلین مارتین-استخر (گتی ایماژ)

FDA اواخر پنجشنبه اعلام شد که مجوز استفاده اضطراری (EUA) را برای واکسن COVID Moderna صادر می کند ، که منجر به زرادخانه ایمن سازی حداکثر دو نفر می شود. این واکسن مشابه واکسن Pfizer / BioNTech است که هفته گذشته EUA دریافت کرد.

خبر خوب این است که ما در حال حاضر دو واکسن داریم ، اگرچه مشابه هستند ، زیرا این بدان معنی است که اکنون دو شرکت می توانند دوز واکسن تولید و توزیع کنند. تحویل هنوز است محدود است ، بنابراین فقط چند نفر تاکنون قادر به تزریق واکسن بوده اند – عمدتا پزشکان و سایر متخصصان بهداشت.

بنابراین دو واکسن تایید شده است؟

تأیید نشده: “استفاده اضطراری مجاز است.” این در اصل یک است تأیید موقت برای استفاده در حالی که همه گیری بیداد می کند. FDA انتظار دارد که این دو شرکت به تحقیقات خود ادامه دهند و در صورت امکان درخواست تأیید کامل را بدهند.

این تفاوت از آنجا مهم است که اگر اطلاعات جدیدی وجود داشته باشد که نشان می دهد از ایمنی کافی یا کارآیی کافی برخوردار نیست ، EUA می تواند به سرعت لغو شود. در مواقع اضطراری نیز استفاده می شود ، بنابراین اگر واکسن های COVID بخشی از هنجار جدید ما شود ، در نهایت باید مدارک مشابه هر واکسن دیگری را طی کنند.

همچنین ، وقتی این را می نویسم، EUA دوم در واقع اعطا نشد. هفته گذشته هنگامی که واکسن Pfizer بررسی شد ، کمیته مشورتی FDA روز پنجشنبه تشکیل جلسه داد و FDA اسناد رسمی را تا جمعه شب صادر کرد. به نظر می رسد که این بار آنها خیلی عجله ندارند ، بنابراین می تواند به طور رسمی در آخر هفته باشد ، نه امروز.

آیا اساساً این دو واکسن یکسان هستند؟

تقریبا. هر دو حاوی mRNA کد کننده پروتئین تاج ویروس کرونا هستند. این mRNA با یک نانوذره لیپیدی ، چیزی شبیه یک حباب کوچک صابون ، پوشانده شده و سپس هزاران از این ذرات به حالت تعلیق درآمده اند پاسخ از قندها ، نمک ها و / یا بافرهای تثبیت کننده pH. این است.

پس از تزریق ، سلول های ما از mRNA برای ساختن پروتئین سنبله استفاده می کنندو سپس سیستم ایمنی بدن ما به پروتئین سنبله پاسخ می دهد و به ما ایمنی می دهد. این پاسخ سیستم ایمنی بدن می تواند باعث درد در بازو و گاهی تب ، لرز یا خستگی به مدت یک یا دو روز شود.

منحنی واکسن برای هر دو واکسن Pfizer و Moderna

فراوانی تجمعی COVID در گروه واکسن و کنترل هر دو مطالعه. چپ: واکسن Pfizer / BioNTech ، راست: واکسن Moderna. هر دو نمودار مربوط به جلسات مربوط به FDA هستند.
گرافیکی: Pfizer / BioNTech از طریق FDA (استفاده منصفانه)، مدرن از طریق FDA (استفاده منصفانه)

ثابت شد که هر دو واکسن در آزمایشات حدود 95٪ موثر هستند. هر دو واکسن به صورت مجموعه ای از دو دوز تجویز می شوند ، اما نمودارهای فرکانسی تجمعی که در بالا نشان داده شده است ، محافظت حدود 14 روز پس از اولین دوز آغاز می شود. پس از این مرحله ، افراد در گروه های کنترل همچنان COVID (خط افزایش) دریافت می کنند ، در حالی که موارد بسیار کمی در گروه های واکسن (خط صاف) رخ می دهد.

چه تفاوت هایی دارند؟

دو دوز واکسن Pfizer / BioNTech در فواصل سه هفته ای تجویز می شود. دوز واکسن Moderna در فواصل چهار هفته ای تجویز می شود.

عوارض جانبی هر دو مشابه است ، احتمالاً اثرات واکسن Moderna شدیدتر است. تورم موقت زیر بغل در زیر بغل در این واکسن بیشتر از Pfizer است. هنوز، اثرات جانبی هر دو در اکثر افراد خفیف تا متوسط ​​هستند.

واکسن Pfizer / BioNTech برای افراد بالای 16 سال تأیید شده است. واکسن Moderna برای افراد بالای 18 سال است.

فضای ذخیره سازی نیز متفاوت است. واکسن Moderna را می توان در دمای طبیعی فریزر نگهداری کرد. واکسن Pfizer / BioNTech باید بسیار سرد باقی بماند تا در بسته بندی گرمایی مانند هر کدام حاوی 975 دوز باشد ، توزیع شود. این بسته واکسن را به اندازه کافی سرد نگه می دارد ، اما تعداد زیاد دوزها به این معنی است که راهی آسان برای تزریق این واکسن به کلینیک های کوچکتر وجود ندارد. از این پس ، احتمالاً استفاده از واکسن Moderna در مناطق روستایی و دور افتاده بیشتر است.

آیا می توانم ترکیب و مطابقت دهم؟

هر دو واکسن به دو دوز نیاز دارند ، اما هیچ تلاشی برای آزمایش آنچه که در صورت دریافت یک دوز از هر یک اتفاق می افتد وجود نداشته است. بنابراین دوز دوم شما باید همان واکسنی باشد که برای اولین دوز دریافت کرده اید.

تولیدکنندگان در نظر دارند یک کارت کیف پول به مردم یادآوری کنند که کدام واکسن را دریافت کرده اند و چه زمانی دوز دوم به آنها بازگردانده می شود. این را با خود داشته باشید یا با تلفن خود عکس بگیرید.

هر واکسن دارای یک کد سوابق پزشکی جداگانه است ، بنابراین اگر فراموش کردید کدام یک را دریافت کرده اید ، می توانید با پزشک خود (یا کلینیکی که واکسن را دریافت کرده اید) مشورت کنید. این کدهای جداگانه همچنین به این معنی است که درک سوابق پزشکی یا عوارض جانبی یا سایر مشکلات مرتبط با یک واکسن نسبت به واکسن دیگر برای مطالعات پرونده پزشکی آسان تر خواهد بود.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir