[ad_1]

مردی با یک فنجان چای و سردرد آشکار

عکس: استودیو پروستوک (شاتر استوک)

هر واکسنی عوارض جانبی خود را دارد ، اما اکثر آنها خفیف و / یا هستند به ندرت. اگر تا به حال داشته اید درد پس از تزریق آنفولانزا، یا حتی سردرد یا تب خفیف ، آنها را تجربه کرده اید. واکسن های ویروس کرونا نیز در آینده به چشم می خورند و ممکن است کمی شدیدتر باشند. با این حال ، این لزوما چیز بدی نیست.

هنوز واکسن تایید شده ای علیه COVID در ایالات متحده وجود ندارد ، اما ما در حال نزدیک شدن هستیم. یکی از بهترین کاندیداها ، واکسن Pfizer / BioNTech ، بود فقط مجاز به استفاده اضطراری در انگلستان است و ممکن است در اوایل هفته آینده تاییدیه مشابهی را در ایالات متحده دریافت کند. دیگری ، از Moderna ، نیز توسط FDA در دست بررسی است و همچنین ممکن است در این ماه تأیید شود. (در هر دو مورد ، FDA اطلاعات ایمنی و کارآیی را بررسی می کند و تصمیم گیری می کند. به هیچ وجه تضمینی برای تأیید واکسن وجود ندارد ، اما اطلاعات موجود ما را امیدوار می کند.)

تب و بدن درد می تواند شایع باشد

سازندگان هر دو بهترین کاندید واکسن می گویند که عوارض جانبی واکسن خفیف تا متوسط ​​است ، به این معنی (اگر این گفته کامل و دقیق باشد) این که خطر جدی ایمنی ندارند. اما عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​هنوز هم ناخوشایند است.

مطابق با برچسب واکسن Pfizer در انگلستان، عوارض جانبی زیر بسیار شایع است ، که بیش از 10 درصد از افراد واکسن را تحت تأثیر قرار می دهد: درد در محل تزریق ، خستگی ، سردرد ، درد عضلانی ، درد مفاصل ، لرز و تب. (توجه داشته باشید که شما مجبور نیستید که داشته باشید همه چيز از آنها ، اما هر کدام جداگانه مشترک هستند.)

از هر 10 نفر 1 نفر ممکن است در محل تزریق قرمزی و تورم داشته باشد یا حالت تهوع داشته باشد. و احتمال کمتری دارد که مردم غدد لنفاوی متورم و “بی حالی” را گزارش کنند ، این به معنای آن است.

برای نمونه ای از این شکل ، می توانیم چندین حساب داوطلب را در آزمایشات بررسی کنیم. یک نفر در آزمایش واکسن – که به طور قطع نمی داند واکسن واقعی گرفته است یا دارونما – به MarketWatch گفت که بازوی وی پس از تزریق آسیب دیده و باعث می شود وی احتمالاً واکسن واقعی را دریافت کرده باشد. وی گفت: “روز بعد از تزریق ، احساس بی حالی و خستگی کردم و بدنم درد داشت.” “حدود سه هفته بعد تزریق دوم را انجام دادم. بازوی من احساس درد کرد ، از ناحیه تزریق قرمز به نظر می رسید و بدنم درد گرفته و خستگی داشتم. “

در جلسه اخیر کمیته مشورتی CDC ، شرکت کنندگان در بحث در مورد اهمیت افرادی که می فهمند این عوارض جانبی ممکن است رخ دهد ، بحث کردند. در پایان ، اگر احساس دمدمی مزاجی کنید ، می توانید یک روز تعطیل کنید. بیمارستانها و شرکتهای بزرگ ممکن است لازم باشد این را در نظر بگیرند و احتمالاً نباید کلیه کارکنان خود را در بخش مراقبتهای ویژه در همان بخش واکسینه کنندمن

عوارض جانبی به معنای موثر بودن آن است

اگرچه ممکن است تجربه این علائم آزاردهنده باشد ، اما نشانه ای از یک مشکل نیست. واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی بدن ما برای واکنش به یک مهاجم مصنوعی کار می کنند. تب ، خستگی و دردهای عضلانی بخشی از پاسخ بدن ما به عفونت است و یک نسخه کوچک از این پاسخ اغلب همراه واکسن است.

COVID یک بیماری به اندازه کافی شدید است که تحریک این علائم برای اکثر ما مستحق مزیت بالقوه محافظت در برابر عفونت شدید است. اما اگر واکسن تأیید شده باشد و تصمیم به دریافت آن بگیرید ، مهم است که از اثرات احتمالی آن آگاه باشید.

متخصصان بهداشت عمومی ترس از این دارند که افرادی که بعد از اولین دوز خود تب یا خستگی دارند ممکن است برای دومین بار دیگر نخواهند که برگردند. این مهم است زیرا بیشتر متقاضیان واکسن برای محافظت کامل به دو دوز نیاز دارند. در برچسب واکسن Pfizer انگلستان آمده است که نباید خود را محافظت کنید هفت روز بعد از شلیک دوم. از آنجا که هر دو دوز حداقل سه هفته با هم فاصله دارند ، به این معنی است که محافظت از شما فقط یک ماه پس از اولین بار شروع می شود.

ما احتمالاً در جلسات مربوط به FDA در ماه دسامبر درباره واکسن ها و عوارض جانبی آنها بیشتر خواهیم آموخت. 10 برای Pfizer و 17 دسامبر برای Moderna. روی خط بمانید.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir