[ad_1]

زنی با خارش دست

عکس: goffkein.pro (شاتر استوک)

درد در بازو بعد از واکسن کاملاً شایع است ، اما برخی از افرادی که اولین دوز واکسن COVID خود را دریافت می کنند ، در نهایت بثورات قرمز یا خارش دار بر روی بازو یا بعضی اوقات در سراسر بدن آنها ایجاد می شود. خوشبختانه ، بثورات از بین می روند و تمایل به بازگشت ندارندحداقل نه خیلی جدی –با دوز دوم

درک آن مهم است تمایز بین یک واکنش آلرژیک جدی یا فوری (به معنای شما تو نباید برای شلیک دوم بازگردید) و بثورات آزار دهنده اما بیهوده ، که گاهی اوقات “بازوی COVID” یا “بازوی مدرن” نامیده می شود. CDC در نظر گرفته شده واکنش آلرژیک شدید برای استفاده از اپی نفرین (به عنوان مثال Epi-Pen) یا رفتن به بیمارستان. واکنش فوری آلرژیک واکنشی است که ظرف 4 ساعت پس از ضربه ایجاد می شود. بر اساس CDC:

واکنش آلرژیک فوری در عرض 4 ساعت پس از واکسیناسیون رخ می دهد و ممکن است شامل علائمی مانند کهیر ، تورم و خس خس سینه (دیسترس تنفسی) باشد. پزشک شما ممکن است شما را به متخصص آلرژی و ایمونولوژی ارجاع دهد تا مراقبت یا مشاوره بیشتری ارائه دهد.

“بازوی COVID” چه شکلی است؟

بثورات کمتر شدیدی به نام “COVID hand” ایجاد می شود بیشتر از چهار ساعت پس از دریافت واکسن. بعضی اوقات فقط چند روز یا حتی یک هفته بعد ظاهر می شوند. بثورات ممکن است قرمز ، خارش دار ، متورم ، یا دردناک

آ مطالعه اخیر گزارشات مربوط به بیماریهای پوستی و به دنبال آن واکسنهای Pfizer یا Moderna را مرور کنید و نتایج دلگرم کننده است. از بین 414 نفری که بعد از شلیک دچار بثورات شدند و پزشک آنها بثورات را از طریق یک پایگاه داده پوست گزارش کرد ، هیچکدام دچار آنافیلاکسی نشدند (واکنش آلرژیک تهدید آمیز.)

بثورات موقت بود و فقط 43٪ از کسانی که با اولین دوز خود بثورات دریافت کردند ، یک وعده را با دوم دریافت کردند. این به این معنی است که شانس شما از 50/50 بهتر از شماست وجود ندارد بار دوم بگیر در میان افرادی که هر دو بار بثورات داشته اند ، بثورات با دوز دوم معمولاً کمتر بود.

یکی از رایج ترین انواع واکنش های پوستی در این مطالعه ، قرمزی یا خارش در اطراف محل اصابت بود. سایر واکنشهای کمتر شایع ، بثورات شبیه سرخک در سراسر بدن و ‘انگشتان COVID’ ، تورم یا زخم انگشتان پا یا انگشتان پا گاه به گاه است.

در صورت بثورات پوستی چه باید کرد

مثل همیشه ، اگر نگران اتفاقاتی که برای بدن شما می افتد نگران هستید ، با تهیه کننده خود تماس بگیرید ، به خصوص اگر می خواهید این احتمال را داشته باشد که غیر از واکسن باعث بثورات شده باشد.

در غیر این صورت CDC توصیه شده مصرف آنتی هیستامین برای رفع خارش (اگر بثورات خارش دارد)، و /یا ضد درد یا ضد التهاب (اگر بثورات دردناک باشد). Tylenol گزینه خوبی است ، و NSAID ها مانند ایبوپروفن نیز مناسب هستند.

حتی اگر بثورات پوستی ایجاد کرده باشید، انجام دهید برای دوز دوم خود برگردید. در مورد واکنشی که به وی واکسن داده اید ، در مورد واکنشی که دارید ، بگویید. آنها ممکن است بخواهند شلیکی به دست مخالف شما بزنند.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir