[ad_1]

سوزن واکسن به شکل علامت سوال

تصویر: النا اسکوتی

اکنون دو واکسن COVID در ایالات متحده در دسترس است و در حال حاضر به متخصصان و ساکنان مراقبت های بهداشتی تزریق می شودمراقبت فوری اما این جدید است و چیزهای جدید ترسناک هستند و COVID و واکسن آن بی رحمانه سیاسی می شوند. شایعات در حال پرواز است.

اگر افرادی در زندگی شما در مورد ایمنی واکسن شک دارند یا هنوز در مورد اینکه آیا ویروس کرونا کلاهبرداری است ، تعجب می کنند ، ما در اینجا چند نکته برای صحبت با آنها داریم. آنجا هستند هنوز در مورد واکسن بسیار ناشناخته است ، بنابراین فقط به این دلیل که کسی شک یا س hasال دارد به این معنی نیست که ضد واکسن است. اگر خودتان سوالی دارید یا می خواهید با افرادی که در زندگی شما هستند صحبت کنید ، در اینجا برخی از افسانه ها و حقایق را به اشتراک خواهیم گذاشت.

عجله کردی؟

این واکسن به سرعت ساخته شد و خیلی سریعتر از هر واکسن دیگری در تاریخ منتشر و توزیع شد. ولی این به این معنی نیست که علامت آن برداشته نشده یا گوشه ها بریده شده اند.

هر یک از این دو واکسن در مطالعه ای روی بیش از 30،000 نفر مورد آزمایش قرار گرفت که نیمی از آنها واکسن دریافت کرده و نیمی دیگر واکسن دریافت نکرده اند. به هر حال ، شواهد زیادی برای اثبات این ایمن بودن و موثر بودن واکسن وجود دارد.

واکسن نمی تواند COVID به شما بدهد

هر دو واکسن حاوی یک قطعه از mRNA که بدن ما می تواند برای ساختن پروتئین سنبله ، قطعه کوچکی از ویروس ، استفاده کند. گلوله فقط حاوی mRNA و برخی از ترکیباتی است که به mRNA کمک می کند تا وارد سلولهای شما شود. این یعنی:

  • این خود ویروس نیست.
  • حاوی هیچ یک از پروتئین های ویروس نیست.
  • این ماده حاوی RNA کامل ویروس نیست ، بلکه تنها بخشی است که پروتئین را کد می کند.

همه اینها بدان معنی است که نمی تواند و نمی تواند COVID به شما بدهد. ویروس به سادگی از بین رفته است. همچنین ویروس در تولید واکسن نقش ندارد. (بعضی دیگر از واکسن ها از ویروس های اصلاح شده یا از بین رفته استفاده می کنند ؛ واکسن COVID از ویروس ها در تولید خود استفاده نمی کند).

mRNA موجود در واکسن نمی تواند DNA شما را تغییر دهد

ویروس کرونا برای ماده ژنتیکی خود RNA دارد و ما برای خود DNA داریم. اما این دو قابل تعویض نیستند. DNA شما بی خطر است.

DNA شما در هسته سلولهای شما زندگی می کند و بدن ما کپی mRNA DNA خود را به عنوان بخشی از کار عادی روزمره ایجاد می کند که ما را زنده نگه می دارد. واکسن mRNA جدیدی را معرفی می کند که به طور معمول وجود ندارد. mRNA DNA را تغییر نمی دهد.

اکنون وجود دارد دیگران ویروس هایی در جهان به نام رتروویروس ها که می توانند DNA را از RNA تولید کنند و در بعضی موارد می توانند در DNA قرار گیرند. اما در اینجا مهم نیست ، زیرا ویروس کرونا ویروس رترو ویروس نیست. او از RNA استفاده می کند اما نمی داند چگونه DNA بسازد.

نه ویروس و نه واکسن شامل a نیستند ترانس کریپتاز معکوس، یک ماشین مولکولی خاص است که برای ایجاد DNA مورد نیاز است. حتی اگر مجبور بودیم به نوعی ترانس اسکریپتاز معکوس در سلول وجود داشته باشد ، نه RNA ویروسی و نه واکسن mRNA شامل مکان های اتصال لازم برای کار با ترانس اسکریپتاز معکوس نیست.

یا اگر می خواهید تشبیه کنید ، DNA خود را به عنوان یک کتابخانه مرجع در نظر بگیرید. این کتابها در کتابخانه باقی مانده اند ، اما شما می توانید روی کاغذ دفترچه یادداشت خود یادداشت کنید تا در جای دیگر استفاده کنید. (کاغذ دفتر RNA است.) به هیچ وجه دفترچه شما نمی تواند به نوعی بخشی از مجموعه دائمی کتابخانه شود.

در واقع چه چیزی در واکسن وجود دارد؟

هر دو واکسن کاملاً ساده هستند. لیست مواد تشکیل دهنده هر دو فقط شامل سه نوع ماده تشکیل دهنده است:

  • mRNA
  • چربی هایی با نام های بسیار طولانی (این روغن ها عمدتاً روغن های خوبی هستند و باعث ایجاد پوشش در اطراف mRNA می شوند)
  • قندها ، نمک ها و / یا بافرهای شیمیایی ساده

در واکسن Pfizer ، دسته سوم شامل کلرید پتاسیم ، فسفات پتاسیم منوبازیک ، کلرید سدیم ، دی هیدرات فسفات سدیم دیابازیک و ساکارز است. این ممکن است علمی به نظر برسد ، اما شما احتمالاً سه مورد از آنها را در آشپزخانه خود دارید (ساکارز قند ، کلرید سدیم نمک و کلرید پتاسیم نمک فاقد سدیم است). در اینجا برگه اطلاعات واکسن Pfizer است، که شامل لیستی از مواد تشکیل دهنده می باشد.

واکسن Moderna با مواد مختلف ، اما با همان فرمول تهیه شده است. علاوه بر mRNA و لیپیدها ، شامل ترومتامین ، ترومتامین هیدروکلراید ، اسید استیک ، استات سدیم و ساکارز است. باز هم ، اینها مواد ساده بسیار رایجی در محلول های پزشکی هستند. ترومتامین فقط یک بافر Tris است که ممکن است در یک کلاس علمی از آن استفاده کرده باشید. اسید استیک جز acid اسیدی سرکه است. ساکارز قند است. در اینجا برگه اطلاعات واکسن Moderna قرار دارد.

اما من شنیدم که حاوی …

حتی قبل از COVID ، اطلاعات غلط زیادی در مورد واکسن ها وجود داشت. گاهی اوقات مردم شنیده اند که ماده خاصی وجود دارد مقداری واکسن ها و به این نتیجه رسیدند که باید در آنها باشد همه چیز واکسن ها. مانند جیوه ، به عنوان مثال ، که فقط در تعداد کمی از واکسن ها وجود دارد. (قبلاً بیشتر بود.) بیایید چند عنصر را بررسی کنیم نه در واکسن COVID:

  • واکسن های COVID حاوی آلومینیوم یا جیوه نیستند.
  • واکسن های COVID حاوی مواد نگهدارنده نیستند.
  • واکسن های COVID حاوی سلول های جنین نیستند.
  • واکسن های COVID حاوی میکروچیپ نیستند.

بیایید در ثانیه در مورد دو مورد آخر صحبت کنیم.

هیچ ریز تراشه ای در واکسن ها وجود ندارد

این ایده که واکسن ها حاوی ریز تراشه ها هستند ، کاملاً هموار استکالیبر اشتباه یک نظریه توطئه کامل وجود دارد که از هوا برای ریز تراشه ها بلند شده و در گروه هایی که درباره توطئه های قانون و تبلیغات واکسن بحث می کنند ، به اشتراک گذاشته شده است. براساس هیچ واقعی نیستحقایق جهانی

آنجا هستند میکرو تراشه های تزریق در این دنیا و حیوان خانگی شما می تواند آنها را در هر اداره دامپزشکی تهیه کند. (آنها در واقع هیچ کاری هم انجام نمی دهند ، زیرا باتری ندارند ؛ تنها کار آنها ذخیره شماره سریال است.) بعضی اوقات حیوانات خانگی میکروچیپ خود را با همان مکانی که واکسن می زنند دریافت می کنند. شاید شایعه از همین جا شروع شد؟

اگر تا به حال میکروچیپ تزریق شده دیده اید ، می دانید که اندازه آنها از یک دانه برنج کمی بزرگتر است و سوزنی که آنها را تأمین می کند ، به همان اندازه مطابقت دارد. به عبارت دیگر، داخل از سوزن به اندازه کافی بزرگ است که بتواند یک دانه برنج را در خود نگه دارد. در همین حال ، سوزن های واکسن ساز بسیار نازک و عرض کمتر از 1 میلی متر هستند. معاون پنس در اینجا از COVID جلوی دوربین های خبری فیلمبرداری می کند. می بینید که سوزن اندازه طبیعی دارد. میکروچیپ وجود ندارد.

در واکسن های COVID هیچ سلول جنینی وجود ندارد

برخی از واکسن ها در رده های سلولی تولید شده در آزمایشگاه ها تولید می شوند و در برخی موارد این سلول ها از سلول هایی ناشی می شوند که در اصل از بافت جنین انسان رشد کرده اند. این امر منجر به این افسانه شده است که “تکه های نوزادان سقط شده” در واکسن ها وجود دارد ، که به هیچ وجه درست نیست.

واکسن COVID در سلول ها ، جنین ها یا موارد دیگر رشد نمی کند. به یاد داشته باشید ، آنها فقط mRNA هستند. دستگاه های آزمایشگاهی می توانند اینها را بدون هیچ گونه درگیری سلول سنتز کنند. هم Pfizer و هم Moderna من کردم برای برخی از آزمایشاتی که در فرآیند تولید واکسن انجام داده اید ، از برخی از رده های سلولی جنین استفاده کنید.

اگر این مشکلی برای شما یا عزیزانتان است که مورد تأیید پاپ است بیانیه در کنفرانس اسقف های کاتولیک آمریکا می تواند درک کند که چگونه واکسنی که روی رده های سلول های جنین آزمایش شده است ، در یک چارچوب مذهبی علیه سقط جنین قرار می گیرد. اسقف ها استدلال می کنند که “ارتباط از راه دور” تولید واکسن با سقط جنین نباید مانع این واقعیت شود که واکسیناسیون ایمن علیه COVID-19 باید به عنوان عملی عشق به همسایه و بخشی از مسئولیت اخلاقی ما در جهت منافع عمومی تلقی شود. “

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واکسن ها به باروری یا بارداری آسیب می رسانند

آزمایشات مربوط به هر دو واکسن COVID افراد باردار را از مطالعه حذف کرده است ، بنابراین ما اطلاعات محدودی در مورد ایمنی و اثربخشی آنها در دوران بارداری داریم. اما براساس روش کار این واکسن ها ، دانشمندان و پزشکان می گویند هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور شود این واکسن برای افراد باردار ، شیرده و یا قصد بارداری مضر است.

کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا این را گفت او معتقد است كه واكسن “نبايد توسط افراد باردار نگه داشته شود” اگرچه این آزمایشات شامل آنها نمی شود. CDC هنگام نوشتن توصیه های واکسن موافقت کرد و اظهار داشت که زنان باردار انتخاب واکسن را دارند و باید با ارائه دهنده آنها صحبت کنند تا در مورد منطقی بودن آنها تصمیم بگیرد.

در همین حال ، شایعه شده است که پروتئین mRNA شبیه پروتئین در جفت انسان است. در صورت صحت ، این نشان می دهد که آنتی بادی های ویروس کرونا نیز به جفت واکنش نشان می دهند و می توانند در بارداری تداخل ایجاد کنند. اگر این باور غلط را شنیده اید که واکسن می تواند “شما را عقیم کند” یا “باعث ناباروری شود” ، این احتمالاً افسانه ای است که فرد درباره آن فکر می کند.

اما دوباره ، این با شواهد پشتیبانی نمی شود. در واقع ، ما یک دلیل کاملاً خوب داریم که چنین اعتقادی داشته باشیم نه مورد پروتئین چسبندگی رمزگذاری شده توسط mRNA همان پروتئین ویروس کرونا است. بنابراین ، اگر آنتی بادی های ویروس کرونا می تواند مشکلات حاملگی ایجاد کند ، برای افرادی که به طور طبیعی ویروس دریافت کرده اند درست مانند کسانی که واکسن دریافت کرده اند نیز صادق است. اما این معلوم است که یک بحث است زیرا به نظر نمی رسد که بین پروتئین و جفت مطابقت قابل توجهی داشته باشد.

اما حرف مرا قبول نکن اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای واکسن COVID برای شخص خود صحبت کنید.

آیا عوارض جانبی وحشتناکی وجود دارد؟

برای اکثر افراد ، عوارض جانبی واکسن COVID همان چیزی است که شما از پاسخ ایمنی انتظار دارید. این موارد شامل درد و احتمالاً قرمزی یا تورم بازوی محل واکسن شما و به طور بالقوه یکی دو روز خستگی و تب است. مانند سایر واکسن ها ، شدت این عوارض از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر در مورد عوارض جانبی جدی شنیده باشید ، آنها به دو دسته تقسیم می شوند: موارد واقعی یا باورپذیر و مواردی که به سادگی برای ترساندن مردم در شبکه های اجتماعی ساخته شده اند.

در اینجا برخی از مواردی که پزشکان و کارشناسان بهداشت عمومی به طور واقعی در مورد آنها نگران هستند:

اگر چیز دیگری عجیب یا ترسناک شنیده اید ، به احتمال زیاد برای کلیک ها اختراع شده است. فقط کورکورانه اعتماد نکنید بهش نگاه کن. مثلا، یک پرستار پس از دریافت واکسن بیهوش شد (بعضی اوقات افراد بعد از تزریق غش می کنند ، این کاملاً رایج است) و شایعه می شود که او فوت کرده است. او انجام نمیدهد.

یا مثالی دیگر بزنید ، خانمی که واکسینه شده است دچار یک وضعیت وحشتناک از پوست پاهای خود شد، و در فضای مجازی ارسال کرد که فکر کرد این دلیل واکسن است. معلوم شد که او در گروه دارونما بوده و به هیچ وجه واکسن دریافت نکرده است. اما داستان او هنوز در گردش بود.

آیا باید شوت بزنم؟

این انتخاب شماست هیچ برنامه دولتی وجود ندارد که کسی را مجبور به دستیابی به آن کند. برای رهایی از آن لازم نیست که کلمات خاصی را به پزشک بگویید. “نه ، متشکرم” همیشه کافی خواهد بود.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir