قبل از آنکه پروژه ساخت سایت را شروع کنید، باید کاربرد و جامعه هدف آن را مشخص کنید تا سایت شما در بین حدود ۸/۱ میلیون سایت دیگر قابل دیدن باشد! برای این منظور به سوالات زیر پاسخ دهید: (منبع: آژانس دیجیتال مارکتینگ پرگاس)

  • بازدیدکنندگان سایت چه کسانی هستند؟
  • چرا از سایت بازدید می­‌کنند؟
  • این سایت چه کاربردهایی دارد؟
  • چه چیزی باعث می­‌شود که دوباره از سایت بازدید کنند؟
  • چه چیزی این سایت را خاص می­‌کند؟

پاسخ به این سوالات معرف نوع و کاربرد سایت شماست. پس برای آنکه در ساخت سایت و کسب درآمد از آن موفق شوید لازم است تا به خوبی با انواع و کاربرد سایت­‌های مختلف آشنا شوید.

اگر از افراد مختلف بخواهید انواع سایت را بیان کنند، پاسخ­‌ها متفاوت خواهد بود چون در این دسته‌­بندی­‌ها فاکتورهای مختلفی مثل بازه به‌­روزرسانی، نوع محتوا و نحوه طراحی وجود دارد.

انواع سایت براساس به‌­روزرسانی محتوا

انواع سایت بر اساس فرکانس به­‌روزشدن محتوای سایت، به دو دسته تقسیم می­‌شوند:

سایت­‌های استاتیک

محتوای این سایت­‌ها نه به طور خودکار و نه توسط کاربران در کوتاه­‌مدت به‌­روز نمی­‌شود. این­گونه سایت­‌ها اغلب برای اطلاع‌­رسانی ساخته شده و محتوای آنها ممکن است سالی یک یا دوبار تغییر کند.

سایت­‌های دینامیک

محتوای سایت دینامیک مرتباً تغییر کرده و به­‌روز می‌­شود. حتی گاهی کاربران مختلف اطلاعات مختلفی می‌­بینند!

مثلاً یک سایت فروشگاهی را در نظر بگیرید: آنچه هنگام ورود به صفحه اصلی سایت خواهید دید ممکن است کاملاً با مکان جغرافیایی شما، تاریخچه جست­‌وجوی شما، نحوه ورود شما به سایت (عضویت در سایت یا کاربر مهمان) و موارد دیگر مرتبط باشد!

همچنین ممکن است هنگام بازدید از فیلترها، برچسب‌­ها و حتی لایک کردن استفاده کنید. یک سایت دینامیک به تمامی این موارد واکنش نشان داده و صفحه سایت را متناسب با تقاضای شما به­‌روز می‌­کند!

انواع سایت براساس موضوع و هدف

سایت­‌ها بر اساس کاربرد و نوع نیازها و مسائلی که برای کاربران تامین می­‌کنند به چندین دسته تقسیم می­شوند:

سایت­‌های شخصی

سایت شخصی از انواع سایت‌هایی هستند که بر اساس موضوع و هدفی ساخته می‌شوند. ساخت سایت شخصی برای بیان سوابق کاری، حرفه­‌ای و یا توضیحات در مورد یک شخص خاص صورت می‌­گیرد. محتوای این سایت­‌ها معمولاً نمونه کارها، رزومه­‌ها، وبلاگ نویسان و معلمان وغیره است.

سایت‌­های شرکتی

برای معرفی شرکت­‌ها ساخته می­‌شوند. هدف اصلی این سایت‌­ها فروش خدمات و عقد قراردادها می‌باشد. پس محتوای این سایت­‌ها باید اطلاعاتی نظیر خدمات شرکت، مزایای کلیدی و دلایل برتری شرکت، ارائه نمونه کارها و گواهینامه­‌های معتبر وغیره باشد.

همچنین برای کاربری که قصد همکاری در شرکت را دارد باید محتوایی در مورد فرصت­‌های شغلی و مدارک و سوابق مورد نیاز تنظیم شود.

سایت­‌های فروشگاهی

ساخت سایت فروشگاهی با هدف فروش آنلاین کالا و خدمات انجام می‌­شود. این سایت­‌ها قسمت­‌های مختلفی نظیر نمایش محصولات، نحوه خرید، ثبت سفارش، پرداخت هزینه، نحوه تحویل، بازبینی خرید وغیره دارند.

ساخت سایت فروشگاهی با هدف فروش آنلاین کالا و خدمات انجام می‌­شود. | پرگاس

سایت­‌های اشتراک‌­گذاری

این سایت‌ها برای اشتراک­‌گذاری عکس‌­ها، ویدیوها، موسیقی و سایر فایل­‌ها ساخته می‌­شوند. بدین ترتیب سایر کاربران می­‌توانند انواع فایل‌­ها را بسته به نیاز خود دانلود کنند.

سایت­‌های آموزشی

ارائه دهنده دامنه وسیعی از اطلاعات به صورت آنلاین! به طور کلی هر سایت دارای محتوای آموزشی به صورت آنلاین نظیر کتابخانه­‌های آنلاین و دروس و دوره­‌های حرفه­‌ای آنلاین در این دسته قرار می­‌گیرد.

سایت­‌های راهنما

یکی از انواع سایت، سایت‌های راهنما هستند. این سایت­‌ها شامل لیست­‌ها یا جداولی در مورد یک منطقه یا موضوع (مثلاً همه مدارس موجود در منطقه ۶ تهران) هستند.

ادامه مطلب در: https://pergasco.com/blog/web-design/انواع-سایت/