گیاه آپارتمانی کاج مطبق (Araucaria excels) با نام علمی Araucaria heterophylla از خانواده اشکوبیان و یا آراکرییاسه (Araucariaceae) و از راسته هتروفیلا می باشد. این گیاه همیشه سبز بومی جزیره نورفلک استرالیا است. کاج مطبق گیاهی حساس است و نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی به مراقبت بیشتری نیاز دارد. این نوع کاج ها برای رشد بهتر به رطوبت کافی و نور غیر مستقیم نیاز دارند. نحوه نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل و نگهداری این کاج ممکن است برای افرادی که تجربه مراقبت از گل و گیاهان را ندارند تا حدودی سخت و دشوار باشد. لذا قبل از خرید حتما در رابطه با آن اطلاعات کافی به دست آورید.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی کاج مطبق

گیاه آپارتمانی کاج مطبق گیاهی سوزنی برگ که محیط طبیعی و فضای آزاد سرعت رشد آن بیشتر از محیط های بسته مانند آپارتمان است. این نوع کاج که در خانه رشد کمتری دارد هر سال یک یا دو طبقه بر طبقات خود اضافه می کند. این کاج ظاهری لوکس دارد که در صورت فراهم بودن شرایط برای رشد، ارتفاع آن به 150 سانتی متر می رسد. ریشه این گیاه حالت شکننده دارد و بهتر است در مواقع ضروری گلدان آن را به آرامی جابجا کنید.

انواع گیاه آپارتمانی کاج مطبق

A. cookii:  این گونه بومی استرالیا است و در گلدان نگهداری می شود.

A. heterophylla:  شاخه های گونه هتروفیلا حالت طبقه ای دارند. رنگ برگ ها در این نوع سبز روشن است.

A. excelsa:  این نوع کاج از زیبایی خاصی برخوردار است. در زیستگاه بومی خود ارتفاع آن به بیش از 50 متر می رسد.

 A. cunninghami:  در این گونه از کاج برگ ها پهن و تیغ دار می باشند که ارتفاع آنها به 30 متر می رسد.

 گیاه آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی کاج مطبق

آب: گیاه آپارتمانی کاج مطبق در ماه های گرم سال هفته ای دو بار و در ماه های سرد سال هر 7-10 روز یکبار به آبیاری نیاز دارد. برای آبیاری از آب های بدون املاح استفاده کنید. خشکی خاک باعث سوختن و خشک شدن برگ ها می شود. آبی که به کاج می دهید باید به اندازه ای باشد که به همه طبقات گیاه برسد تا بتوانند سبز و شاداب بمانند. دسترسی به آب کمتر باعث می شود گیاه زیبایی خود را از دست بدهد. همچنین شاخه های آویزان، زرد شدن برگ ها و ریزش آنها از علائم کم آبی است.

دما: بیشترین و کمترین دمایی که این گیاه می تواند به حیات خود ادامه دهد به ترتیب 24 و 5 درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید که ایده آل ترین دما برای این نوع کاج در طول روز 16 درجه سانتی گراد و در طول شب 13 درجه سانتی گراد است. همچنین این گیاه دمای خنک شبانه را دوست دارد ولی نسبت به تغییرات ناگهانی آن حساس است.

نور: کاج مطبق برای رشد و ادامه حیات به نور غیر مستقیم نیاز دارد و از تابش مستقیم نور آفتاب لذت نمی برد. بهتر است گلدان آن را در کنار پنجره شمالی یا شمال غربی با نور ملایم قرار دهید. در فصل های بهار و تابستان هر هفته یکبار گلدان کاج را بچرخانید تا همه قسمت های گیاه به نور دسترسی کافی داشته باشند. زیرا در غیر این صورت کاج به یک سمت تمایل پیدا می کند و شکل اصلی خود را از دست می دهد.

گلدان: هر سه یا چهار سال یکبار زمانی که ریشه ها در بالای خاک قرار گرفتند، زمان خوبی برای تعویض گلدان کاج می باشد. در گلدان جدید از خاک تازه، شن و کود گیاهی استفاده نمایید و مطمئن باشید که خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد. همچنین گلدان های پلاستیکی نسبت به گلدان های سفالی برای کاشت گیاه آپارتمانی کاج مطبق مناسب هستند.

خاک و کوددهی: خاک های شنی و اسیدی برای کشت این نوع کاج در داخل گلدان مناسب هستند. همچنین زهکش بودن خاک برای رشد بهتر گیاه امری مهم می باشد.  فصل های بهار و تابستان زمان خوبی برای کود دادن به کاج مطبق هستند. هر دو هفته یکبار می توانید از کود در تغذیه گیاه استفاده نمایید. کودهای گیاهی حاوی نیتروژن، پتاسیم و فسفر می توانند رشد گیاه را بهبود بخشند. دقت کنید که در فصل های سرد، گیاه نیازی به کوددهی ندارد. 

گیاه آپارتمانی

تکثیر: از روش های کشت بذر و قلمه زدن برای تکثیر گیاه آپارتمانی کاج مطبق می توانید استفاده کنید. برای قلمه شاخه های جوان را در نظر بگیرید و آنها را در دمای 19-20 درجه سانتی گراد بکارید.

هرس: برای زیبا دیده شدن کاج شاخه های پایینی آن را قطع کنید. دقت کنید که نوک درخت کاج را نباید هرس کرد. هرس در کاج ها همیشه از قسمت هایی انتهایی صورت می گیرد.

 

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی کاج مطبق

حشرات لکه ای: محل زندگی حشرات لکه ای، شاخه و برگ های درختان مخروطی است که از این طریق آنها را آلوده می کنند. برای سمپاشی و جلوگیری از شیوع جمعیت این حشرات بر روی کاج مطبق از سموم آفت کش استفاده کنید.

ریزش برگ های سبز: در اثر آبیاری بیش از حد برگ های سبز ریزش می کنند. اگر خاک گلدان بیشتر از حالت نرمال مرطوب بود، باید آبیاری را متوقف نمایید و بعد از خشک شدن کامل خاک، دوباره آب دادن گیاه را با مقدار کم شروع کنید.

زرد و قهوه ای شدن برگ های کاج: اگر برگ های کاج به زرد و یا قهوه ای تغییر رنگ دادند، کمبود مواد غذایی مانند آهن و یا وجود یک نوع بیماری می تواند عامل این حالت باشد. برای رهایی از این حالت می توانید از قارچ کش مانکوزب استفاده کنید. همچنین نبود مواد غذایی کافی در خاک را می توانید با استفاده از کود آهن و کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی در اختیار گیاه قرار دهید. از طرفی دیگر ممکن است هوای گرم و خشک منجر به زرد و قهوه ای شدن برگ ها و ریزش آنها گردد. از این رو، باید گلدان گیاه را به محیط خنک انتقال دهید.

وجود کرم درون گلدان: اگر در خاک گلدان کرم مشاهده کردید، می توانید یک قاشق چای خوری از سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید و به خاک اضافه کنید. این کار را بعد از هفت روز تکرار نمایید. از طرفی دیگر، می توانید گلدان کاج را تغییر دهید و از خاک ضدعفونی شده استفاده نمایید.