ماسک با شیر استفاده نکنید


مردی با کاپوت ، ماسکی سفید با فیلتر قرمز پوشیده است

عکس: ناتالیا_لشچنکو (شاتر استوک)

اگر از ماسک صورت با شیر پلاستیکی کوچک استفاده می کنید ، باید بدانید که سوپاپ ها اثر ماسک را به خطر می اندازند – و این درست است که ماسک شما یک فروشگاه سخت افزار N95 باشد یا یک ماسک پارچه ای طراح.

این دریچه ها اجازه می دهند نفس بازدم فیلتر را دور بزند. هنگام استنشاق ، هوایی که تنفس می کنید توسط ماسک فیلتر می شود. وقتی نفس خود را بیرون می دهید ، اینطور نیست. (شیر فقط در یک جهت کار می کند.)

این فیلم از آژانس دولتی NIST نشان می دهد که هر بار استنشاق ، هوای فیلتر نشده از دریچه ماسک شما خارج می شود. فرد در ماسک بدون دریچه هنوز همان مقدار هوا را بیرون می دهد ، اما همه آنها از طریق مواد ماسک فیلتر می شوند.

دریچه های یک طرفه منطقی است اگر شما در زیرزمین خود خاک اره بزنید ، یک پیاده روی در اطراف کالیفرنیا در فصل آتش سوزی جنگل یا در کارخانه ای کار کنید که ذراتی که قطعاً نمی خواهید تنفس کنید ممکن است در هوا باشد. در این موارد ، وظیفه ماسک محافظت از شما است. سوپاپ پوشیدن آن را راحت تر می کند بنابراین می توانید روز یا شیفت کارخانه را بدون احساس گرفتگی زیاد پشت سر بگذارید. اما به همین دلیل نیست که ما در حال حاضر ماسک زده ایم.

چرا دریچه ها برای کنترل عفونت منطقی نیستند

در سن COVID-19 ، به دو دلیل وقتی بیرون هستیم ماسک می زنیم: اول ، امیدواریم که آنها بتوانند حداقل کمی از ما در برابر افراد دیگر محافظت کنند. (علم در این زمینه چندان قانع کننده نیست.) دلیل دوم مهمتر است: آنها ما را از آلوده کردن دیگران محافظت می کنند اگر معلوم شد ما آلوده هستند و از آن اطلاعی ندارند.

سوپاپ ها این هدف دوم را شکست می دهند. ماسک دریچه نفس شما را فیلتر نمی کند. دریچه به عنوان دریچه خروجی کوچکی برای هر قطره پر از ویروس که بازدم می دهید عمل می کند. برخی از شهرداری ها که به ماسک نیاز دارند این را نشان داده اند ماسک با شیر حساب نمی شود. همچنین ، به همین دلیل معمولاً ماسک دریچه ای را در مراکز درمانی نمی بینید. مانند CDC توضیح می دهد:

از تنفس های دارای دریچه بازدم نباید در شرایطی که باید یک میدان استریل را نگهداری کرد استفاده کرد (به عنوان مثال در طی یک روش تهاجمی در یک اتاق عمل یا اتاق درمان) ، زیرا دریچه بازدم اجازه می دهد هوای بازدم فیلتر نشده به داخل حوزه استریل خارج شود.

اگر انبار N95 دارید که قبلاً از آن به عنوان ماسک گرد و غبار استفاده می کردید ، یا اگر قصد خرید ماسک پارچه ای طراح را دارید که دارای سوپاپ باشد (به نظر می رسد موارد خارق العاده شیرآلات دارند) ، بخاطر داشته باشید که آنها فقط هوای استنشاق شده را فیلتر می کنند ، نه بازدم هوا و در حال حاضر این به اندازه کافی خوب نیست.

اگر این ماسک ها فقط شماست ، می توانید نوار را روی شیر بچسبانید یا اینکه آیا سوپاپ بسته می شود (برخی از شیرهای پلاستیکی ماسک های قابل استفاده مجدد می توانند بچرخند تا بسته شوند). به قول معروف ، ” یک ماسک از من محافظت می کند ، ماسک من از شما محافظت می کند ، بنابراین برای کمک به کاهش انتقال از ماسک بدون دریچه استفاده کنید.

این پست در اصل در آوریل 2020 منتشر شد و در 11 نوامبر 2020 به روز شد تا شامل فیلم NIST و مشاوره در مورد بسته شدن یا پوشاندن شیر ماسک شیر باشد.


منبع: kaheshvazn-khabar.ir

حتما بخوانید:
چگونه کولر گازی خود را کارآمدتر و کارآمدتر کنیم