[ad_1]

تصویر مقاله ای با عنوان نحوه تشخیص اختلال شناختی در پیری حیوانات خانگی (و آنچه می توانید برای کمک به آن انجام دهید)

عکس: JPRF عکس (Shutterstock)

مردم تنها نیستند از دست دادن حافظه و اختلال در عملکرد مغز با افزایش سن رنج می برند – این می تواند برای حیوانات خانگی ما اتفاق بیفتد. در سگها ، این سندرم اختلال عملکرد شناختی یا CDS نامیده می شود و متأسفانه بسیاری از علائم آن به عنوان پیری “طبیعی” پاک می شوند.

البته از دست دادن قابل ملاحظه ای از حدت ذهنی هر چیزی غیر طبیعی است. برای درک بهتر نحوه ارائه CDS و نحوه درمان ، من با دکتر الیزابت استلو ، DVM ، DACVB ، رفتار دامپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا ، دیویس ، مصاحبه کردم. برنامه رفتار بیمارستان معلم دامپزشکیبه این تقریباً همه آن چیزی است که شما باید برای حفظ سلامت حیوان خانگی خود امروز ، فردا و سالهای آینده بدانید.

علائم اختلال عملکرد شناختی را بشناسید

اگر نمی دانید به دنبال چه چیزی باشید ، نمی توانید به حیوان خانگی خود کمک کنید ، بنابراین اولین قدم این است که بدانید CDS چگونه به نظر می رسد. معمولاً علائم مشابهی با افت شناختی مربوط به سن در انسان نشان می دهد. بر شخصیت های کلاسیک با مخفف DISHAAL خلاصه می شوند، یعنی:

  • بی نظمی
  • تغییر در فعل و انفعالات با صاحبان ، دیگر حیوانات خانگی و محیط
  • خواب-بیداری اختلالات چرخه ، گاهی اوقات با یک گام یا تنگی نفس
  • آلودگی خانه
  • تغییر در فعالیت، یا افزایش یا کاهش
  • افزایش یافت اضطراب
  • در حال مطالعه و تغییرات در حافظه ، مانند عدم استفاده از ترفندهای جدید و / یا فراموش کردن ترفندهایی که قبلاً می دانستند

معیارهای تشخیصی ممکن است در موارد مختلف متفاوت باشد ، اما به طور کلی ، یک سگ میانسال که دو یا چند مورد از این علائم را نشان می دهد ، “شاخص بالای سوء ظن” را نشان می دهد. برخی از علائم واضح است: اگر به نظر می رسد سگ شما دیگر شما را نمی شناسد ، ناگهان در طول روز شروع به خواب می کند (و شب ها سرگردان است و ناله می کند) و به نظر می رسد دستورات آموزش دیده را فراموش کرده است ، به احتمال زیاد دچار اختلال شناختی می شوند.

اما دکتر استلو به لایف هکر می گوید گاهی علائم همیشه واضح نیستند. “این [sounds] این بسیار تصادفی است ، اما اینطور نیست: اگر تا به حال سگی را دیدید که به درب بسته رفته و در کنار لولا ایستاده و منتظر باز شدن در است ، قبول کنید که این اختلال شناختی سگ است. ” “آنها فقط به سمت اشتباه در می روند و اصرار دارند که در آنجا باز می شود این اتفاق در مورد همه سگهای دارای اختلال شناختی رخ نمی دهد ، بلکه در مورد سگهایی که این اختلال را دارند [this] من همیشه دارم [it]به ”

اختلال شناختی در گربه ها کمی متفاوت به نظر می رسد. یعنی لیست علائم بسیار کوتاه تر است. از دست دادن آموزش های خانگی و افزایش صداگذاری – “بنابراین ، گربه ای که در خانه می چرخد ​​و برای هیچ کس و هیچ چیزی گریه نمی کند” ، همانطور که دکتر استلو می گوید – معمولاً تنها نشانه هایی است که صاحبان گربه ها دریافت خواهند کرد. هر یک از این علائم به تنهایی ممکن است دلیل خوبی برای بررسی باشد ، اما اگر گربه شما هر دو را انجام دهد ، مهم است که در مورد علت بالقوه شناختی سوال کنید.

مانیتور همه چيز علائم

شما نمی توانید از CDS جلوگیری یا معکوس کنید ، اما به عنوان صاحب حیوان خانگی می توانید کارهایی را برای کمک انجام دهید. اولین و مهمترین چیز این است که بدانید همه علائم چگونه هستند ، نه فقط آنهایی که می توانند زندگی شما را دشوارتر کنند. “ما به دانشجویان دامپزشکی این را می گوییم [symptoms] چیزی که باعث جیغ زدن مالکان بر سر شما می شود از دست دادن تحصیل در خانه است … و تغییر[s] در چرخه خواب / بیداریاین چیزهای دیگر گاهی فقط شانه بالا می اندازد و می گوید: “خوب ، این برای شما پیری است.”

برای نوشتن رفتار عجیب و غریب به عنوان “فقط دوران پیری” عجله نکنید. اگر حیوان خانگی میانسال یا مسن تری دارید ، منتظر نمانید تا او شروع به بالا رفتن از فرش کند یا قبل از اینکه او را نزد دامپزشک ببرید ، شما را بیدار نگه دارد. اینها ممکن است تنها علائم آنها باشد ، اما ایده این است که مطمئن شوید دیگران را از دست نمی دهید.

برای تغذیه پازل ، تمرین و ورزش برای تمرین ذهنی ، تغذیه کننده را امتحان کنید

ورزش برای سلامت حیوانات خانگی مهم است ، اما وقتی صحبت از CDS می شود ، دکتر استلو می گوید ورزش ذهنی نیز به همان اندازه اهمیت دارد. پازل ها و اسباب بازی های غذایی برخی از بهترین ابزارهایی هستند که ما می توانیم ذهن حیوانات خانگی خود را مشغول کنیم:تقریباً همه باید حیوانات خانگی خود را با اسباب بازی های غذایی تغذیه کنند و به هر حال معماها – به جلوگیری از رکود مغز کمک می کند. ”

در همین راستا ، دکتر استلو آموزش های تعاملی را توصیه می کند ، حتی (و به ویژه) برای گربه ها – اما برای گربه ها سرگرم کننده ، اطاعت نیست یادگیری مهارت های جدید مغز حیوان خانگی شما را مشغول و برای هر دوی شما جذاب می کند. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، سعی کنید به کارهای زیبا یا مطلوب دیگری فکر کنید که حیوان خانگی شما در حال حاضر انجام می دهد: “تشخیص رفتار آسان است.” “منظور شما این نیست که به گربه ها بنشینید آموزش دهید ، اما این رفتاری است که آنها در آن شرکت می کنند.” پنج نفره بالا ، دست دادن و تماس تلفنی همگی ترفندهای عالی برای گربهبه

البته سگ ها می توانند ترفندهای جدیدی را نیز بیاموزند ، اما اگر واقعاً می خواهید آنها را به چالش بکشید ، دکتر استلو ورزش را توصیه می کند. گزینه های شما تقریباً بی حد و حصر است: چابکی ، ردیابی بو ، سبک موسیقی آزاد سگ (همچنین به عنوان رقص سگ نیز شناخته می شود) ، پرش با اسکله ، موج سواری ، سگ دیسکو ، کانیکروس (سگ در حال اجرا) ، سورتمه سواری و جستجو و نجات ، به نام چند مورد. حتي ورزشهاي كوچكتر سگ نياز به تلاش ذهني فوق العاده اي دارد كه دقيقا همان چيزي است كه شما مي خواهيد.

تمرین و ورزش فراتر از تمرین ذهنی است – آنها همچنین رابطه شما را با حیوان خانگی شما تقویت می کنند ، که برای سلامت روحی و روانی آنها بسیار مهم است. آنها نمی توانند این ارتباط را از دیگران دریافت کنند: شما بهترین دوست آنها هستید.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید (یا مکمل آن کنید)

تغییر رژیم غذایی حیوان خانگی شما به رژیم تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ​​(MCT) نیز می تواند به کاهش علائم CDS کمک کند. MCT ها ، که معمولاً از روغن نارگیل استخراج می شوند ، مورد استفاده قرار گرفته اند رژیم های غذایی برای سلامت مغز برای سالها. این نظریه این است که MCT ها به کتون ها تجزیه می شوند ، که مغز می تواند آنها را جذب کرده و به جای گلوکز یا علاوه بر گلوکز ، به عنوان انرژی استفاده کند. در اصل ، MCT ها (و کتون ها) به مغز منبع دیگری از انرژی برای تغذیه فعالیت های مختلف مرتبط با مغز می دهند ، که می تواند برای افرادی که عملکرد مغز آنها مختل است مفید باشد به دلایلی

همین امر در مورد سگها حداقل در تئوری صادق است. محدود هستند مطالعات نشان می دهد غذای سگ غنی شده با MCT به علائم CDS کمک می کندبه دکتر استلوو Purina Bright Mind را توصیه می کند زیرا بدون نسخه در دسترس است و از نظر MCT “نسبتاً غنی” است. (سطوح بالاتر برای درمان صرع مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است برای CDS بسیار زیاد باشد.) با این حال ، چندین رژیم غذایی حیوانات غنی شده با MCT در بازار وجود دارد ، بنابراین حتماً با دامپزشک خود مشورت کنید.

مکمل ها همچنین می توانند به حیوان خانگی شما ، به ویژه آنهایی که دارای آنتی اکسیدان هستند ، کمک کنند. دکتر استلو می گوید Denamarin و Senalife بیشتر برای حفظ مغز استفاده می شوند. آنها ساعت را به عقب بر نمی گردانند ، اما به طور کلی در گروه “این نمی تواند صدمه ببیند ، می تواند کمک کند” قرار می گیرند.

منتظر نمانید

نکته جالب در مورد همه این مداخلات ، از تغذیه کننده های پازل گرفته تا افزودنی ها ، این است که برای شروع هرگز دیر نیست. دکتر می گوید: “هنگامی که یک سگ یا گربه به میانسالی می رسد ، مناسب است که صاحب آن بگوید:” من رژیم غذایی شما را به چیزی که حاوی MCT باشد تغییر می دهم ، به شما یک مکمل آنتی اکسیدانی می دهم. ” استیل “اما اگر علائم بالینی را مشاهده کردید ، آنها را با سرعت بالایی وارد می کنید.” او همچنین خاطرنشان می کند که صاحبان حیوانات خانگی اغلب تمرینات را کاهش می دهند و با شدت زیاد هنگام رسیدن به سن میانسالان بازی می کنند ، درست زمانی که هر دو از نظر شناختی بسیار مهم می شوند. سلامتی. بنابراین با حیوانات خانگی بزرگتر خود بازی کنید: آنها را با تغذیه کننده پازل ، اسباب بازی های تعاملی ، تمرین و حتی ورزش به چالش بکشید.

به همان اندازه که غذا و آموزش خاص مفید است ، مهمترین مداخله توجه به رفتار حیوان خانگی در طول زندگی او است. این تنها راه تشخیص طبیعی و غیر طبیعی است. او می گوید: “دکتر استلو بهترین گفت:” سالمندی یک بیماری نیست. اگر علائم بالینی بیماری را مشاهده کردید ، آن را سالمندی ننامید. »

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir