[ad_1]

مفهوم هنرمند از mRNA

تصویر: nobeastsofierce (شاتر استوک)

اولین واکسن ضد COVID که در ایالات متحده به بازار عرضه شد ، واکسن Pfizer و BioNTech ، واکسن mRNA بود. احتمالاً دومین مورد نیز همین باشد: واکسن Moderna این هفته در دست بررسی است. ما قبلاً هرگز واکسن mRNA زیاد استفاده نکرده ایم ، بنابراین اگر فکر کنید این فناوری چه جهنمی دارد و آیا ارتباطی با DNA دارد ، تنها نیستید.

برای پاسخ به رایج ترین سالات: نه ، DNA شما را تغییر نمی دهد. نه ، این یک فن آوری اثبات نشده است (در واقع همینطور است برای دهه ها کار کرده است) و CDC دارد برگه اطلاعات در اینجا با اصول اولیه شما باید در مورد فن آوری جدید بدانید.

اما این یک نسخه بسیار کوتاه وجود دارد: mRNA موجود در واکسن شامل دستورالعمل هایی است که به بدن ما می گوید چگونه پروتئین را در اوج ویروس کرونا بسازد. به محض انجام این کار ، سیستم ایمنی بدن ما ، مطابق انتظار ، از کار افتاده و آنتی بادی هایی را برای پروتئین سنبله ایجاد می کند. mRNA اندکی پس از تزریق از بین می رود ، اما آنتی بادی ها به هم می چسبند. در این صورت اگر هرگز در طبیعت با ویروس روبرو شویم می توانند ویروس واقعی را تشخیص دهند.

نسخه طولانی تر و دقیق تر می خواهید؟ ما اینجا هستیم

سلول های ما حاوی DNA هستند و به طور مداوم mRNA تولید می کنند

بیایید با تازه سازی مختصر معنای داشتن ماده ژنتیکی شروع کنیم. DNA ای که ما به عنوان انسان در اختیار داریم (تقریبا) در هر سلول از بدن ما وجود دارد. این شامل دستورالعمل هایی در مورد هر سلول ممکن است لازم باشد انجام دهد. پردازش غذا ، رشد بیشتر سلول ها ، ترشح هورمون ها – هر آنچه در بدن شما اتفاق می افتد به این دلیل اتفاق می افتد که سلول های شما از دستورالعمل های رمزگذاری شده در DNA شما پیروی می کنند.

هر بار که سلول های ما از یکی از این دستورات استفاده می کنند ، ابتدا باید اطلاعات در DNA کپی شود. این نسخه ، به جای اینکه قطعه دیگری از DNA باشد ، نوعی مولکول کمی متفاوت به نام RNA است. (مثل این است که اگر DNA مجموعه ای از کتابهای مرجع در یک کتابخانه باشد. شما نمی توانید کتاب را بررسی کنید زیرا باید در کتابخانه بماند ، اما می توانید اطلاعات مورد نظر خود را در یک دفترچه یادداشت کنید و با خود ببرید. RNA است.)

کپی کردن DNA برای تولید RNA فرایندی است که نامیده می شود رونویسیو مرحله بعدی اغلب است ترجمه: با استفاده از دستورالعمل های RNA که اکنون mRNA نامیده می شود ، پروتئین ایجاد کنید. پروتئین ها قسمت زیادی از ساختار بدن ما را تشکیل می دهند و ماشین های کوچک ساخته شده از پروتئین ها تقریباً تمام عملکردهای بدن ما را انجام می دهند. ما دائما در حال ساخت mRNA هستیم و از این mRNA ها برای ساخت پروتئین استفاده می کنیم. تمام زمان.

“M” در mRNA به معنای “پیام رسان” است و به نوعی RNA اشاره دارد که ما در اینجا درباره آن صحبت می کنیم ، آنهایی که اطلاعات را از DNA به دستگاه تولید پروتئین منتقل می کنند. (وجود دارد بسیاری از RNA های دیگر در جهان استاما اجازه دهید خیلی از مسیر خارج نشویم.)

ویروس کرونا ویروس شامل دستورالعمل های RNA برای ساختن خودش است

قبل از اینکه در مورد واکسن صحبت کنیم ، بیایید ببینیم ویروس عامل COVID ، SARS-CoV-2 در طبیعت چگونه کار می کند. ویروس ها از هر سلول دیگر کوچکتر و ساده ترند و بسیاری از دانشمندان استدلال می کنند که “زنده” نیستند مانند انسان یا حتی باکتری ها.

این ویروس از پروتئین ها تشکیل شده است ، که گاهی اوقات در پوسته چربی (چربی) قرار دارد. پروتئین ها خود ساخته می شوند شکل خاردار توپ از ویروس کرونا. لکه های قرمز در این تصویر نمادین که مشاهده کردید ، پروتئین های پروتئین هستند ، اما بعداً بیشتر روی آنها می پردازید. وجود دارد 28 پروتئین دیگر که بقیه ویروس را تشکیل می دهند.

نمودار ساختار ویروس کرونا ، با گلیکوپروتئین داخلی ، سایر پروتئین ها و ژنوم RNA

تصویر: SPQR10، Wikimedia Commons، CC-BY-SA (دیگران)

و درون این توپ تیز؟ یک رشته تک و طولانی RNA وجود دارد. این RNA ژنوم ویروس است و شامل دستورالعمل هایی برای ساخت همه 29 پروتئین در خود ویروس است.

وقتی ویروسی سلولهای ما را آلوده می کند ، سازوکار تولید پروتئین خود ما RNA ویروسی را ترجمه کرده و پروتئین های مورد نیاز را تولید می کند. ما فریب خورده ایم ما فقط یک دسته از قطعات ویروس ساخته ایم. این قسمت ها به ویروس های جدید تبدیل می شوند ، هر کدام 29 پروتئین خاص خود و یک کپی جدید از RNA خود را دارند و سپس برای آلوده شدن سلولهای بیشتر به دنیا می روند.

(باز هم ، من یک خلاصه کاملا منطقی از آنچه اتفاق می افتد به شما می دهم. این مقاله از طبیعت است چرخه زندگی ویروس کرونا را با تمام جزئیات عجیب توصیف می کند.)

واکسن های MRNA به سلول های ما دستورالعمل هایی برای ساخت پروتئین خار می دهند

واکسن سنتی شامل حداقل یک پروتئین از ویروس یا باکتری مورد هدف است ، احتمالاً یک ویروس کامل غیرفعال یا ضعیف شده است به طوری که قادر به تکثیر نیست. اما واکسن mRNA کارها را متفاوت انجام می دهد.

این واکسن هیچ پروتئینی به ما نمی دهد ، فقط یک حباب کوچک چربی (شبیه میسل موجود در آب میسلار ، پاک کننده آرایش) است که RNA را با دستورالعمل های ساخت پروتئین سنبله محصور می کند. این دستورالعمل ها به جای ساختار پیچیده خاص RNA ویروسی ، حتی به عنوان یک mRNA مناسب به سبک انسان قالب بندی می شوند.

با این دستورالعمل ها ، سلول های ما می توانند پروتئین خار (دسته ای از این لکه های قرمز) را تولید کنند ، اما این همه. 28 پروتئین باقیمانده از بین رفته است. بنابراین به طور تصادفی ویروس ایجاد نخواهیم کرد.

سپس سیستم ایمنی بدن ما می تواند با خوشه به پروتئین واکنش دهد

پس از پرش پروتئین ، سلول ها می توانند پروتئین ها را در خارج از سنبله قرار دهند ، جایی که سلول های سیستم ایمنی بدن می توانند با آنها تعامل کنند. سیستم ایمنی بدن ما پروتئین های پروتئین را به عنوان بخشی از خود ما تشخیص می دهد و یک واکنش ایمنی در برابر آنها ایجاد می کند.

پاسخ ایمنی ممکن است شامل درد ، تب یا خستگی باشد. اما شما بیمار نیستید. سیستم ایمنی بدن شما به سادگی به پروتئین خار واکنش نشان می دهد و آماده می شود تا بتواند آن را در آینده تشخیص دهد.

RNA حاصل از واکسن به سرعت از بین می رود

mRNA حاصل از واکسن نگهداری نمی شود. همانطور که سلول های ما همیشه mRNA می سازند ، دائماً آن را از بین می برند. mRNA یک پیام رسان موقت است که در عرض چند ثانیه از ایجاد استفاده شده و به یک سطل آشغال منتقل می شود.

اگرچه RNA و DNA هر دو اسیدهای نوکلئیک هستند و هر دو به نوعی “ماده ژنتیکی” هستند (DNA ماده ژنتیکی ما است ، RNA ماده ژنتیکی ویروس است) ، mRNA نمی تواند بخشی از DNA ما شود و هیچ کاری برای برای تغییر DNA ما این یک نوع متفاوت از مولکول است ، در قسمت دیگری از سلول.

چرا واکسن های mRNA؟

چندین نوع واکسن در حال آزمایش برای COVID هستند. بسیاری از آنها از فن آوری های سنتی استفاده می کنند ، مانند ویروس سرماخوردگی به گونه ای که ویروس سرماخوردگی تغییر ندهد و پروتئین پیک ویروس کرونا را شامل شود.

اما واکسن های mRNA به ویژه در این شرایط به خوبی کار می کنند زیرا می توانند خیلی سریع ساخته شوند. اگر می خواهید دوز واکسن درست کنید ، باید به نوعی این ویروس ها را رشد دهید. واکسن آنفلوانزا شناخته شده است پرورش یافته در تخم مرغ، مثلا.

واکسن های mRNA سریعتر هستند زیرا برای تولید آنها نیازی به سلول ندارید. سالهاست که فناوری واکسن MRNA در دست توسعه است و سال 2020 زمان مناسب برای درخشش است. اگر می خواهید در مورد چگونگی تولید سریع واکسن بیشتر بخوانید ، ما در اینجا توضیحی برای این موضوع داریم.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir