[ad_1]

فرم های انتزاعی ویروسی مانند در سایه های خاکستری.  یکی قرمز است.

تصویر: چراغ برق (شاتر استوک)

ویروس عامل COVID-19 از نظر تکاملی موفق است ، دنیا را می بیند و شجره کوچک آن را گسترش می دهد. (این s استاز نظر او ناموفق؛ این بدان معناست که انواع ویروس در چندین مکان مختلف ظاهر شده اند و برخی از آنها “انواع اضطراب” هستند که بیشتر قابل انتقال هستند یا به طور بالقوه مضرتر هستند. بیایید مواردی را که باید درباره آنها بدانید خلاصه کنیم.

آخرین باری که ما در مورد این انواع نوشتیم ، آنها به سختی به خاطر سپرده می شدند ، و دانشمندان اغلب در مورد کدهای جهش های موجود صحبت می کردند ، که باعث می شد سردرگمی زیادی ایجاد شود ،با کدامیک. در نتیجه ، مردم اغلب از نام های مستعار جغرافیایی (به عنوان مثال “نوع آفریقای جنوبی”) استفاده می کنند ، یعنی در بسیاری از سطوح مشکل ساز است– نه بیشتر به دلیل مسافرت ویروس ها ، بنابراین هر نام مکانی به سرعت منسوخ می شود.

COVID vانواع بی قرار

گزینه ها اکنون آنها با حروف یونانی تغییر نام داده اندتا صحبت و دنبال کردن برای آنها راحت تر شود. چهار مورد اول “گزینه های نگرانی” در نظر گرفته می شوند ، این بدان معنی است که ممکن است بیشتر از سایر نسخه های ویروس قابل انتقال ، ویروس تر یا جلوگیری از اقدامات بهداشت عمومی باشند. برخی از آنها وجود دارد چهار:

آلفا

نوع “آلفا” ، B.1.1.7 ، اولین بار در U کشف شد.К. در سپتامبر 2020. این در میان اولین نمونه هایی بود که خبرساز شد و احتمال می رود 50٪ بیشتر از نسخه های قبلی ویروس قابل انتقال باشد. این است در حال حاضر فشار غالب در ایالات متحده است. خوشبختانه ، به نظر می رسد افرادی که با Pfizer یا Moderna واکسینه شده اند ، یا قبلاً یک سویه دیگر COVID داشته اند ، تا بتواند خوب بجنگد. آزمایشات مربوط به واکسن های دیگر هنوز منتشر نشده است ، اما داده های ما دلگرم کننده است. به عنوان مثال ، یک مطالعه در مورد واکسن Pfizer نشان داد که این ماده 90٪ در برابر این گزینه موثر است.

بتا

نوع بتا ، B.1.351 ، برای اولین بار در آفریقای جنوبی در ماه مه سال 2020 کشف شد. این نسبت به COVID اصلی با سطوح بالاتر بستری و مرگ همراه است. اثر واکسن Pfizer در برابر بتا فقط 75٪ است ، اما این با در نظر گرفتن موارد شدید یا کشنده به 97.4٪ می رسدبنابراین واکسن هنوز بسیار مفید است.

گاما

نوع “گاما” ، P.1 ، اولین بار در نوامبر سال 2020 در برزیل کشف شد. محدوده قابل حمل تر از COVID اصلی است ، اما کمتر از آلفا است. عفونت COVID قبلی ممکن است محافظت کمتری در برابر گاما نسبت به سایر سویه ها ایجاد کند. خوشبختانه به سرعت سایر گزینه ها گسترش نمی یابد. تحقیقات در مناطق دارای آلفا و گاما نشان داده است که آلفا تمایل دارد با گذشت زمان شیوع بیشتری پیدا کند تا زمانی که گاما ظاهر شود.

دلتا

گزینه Delta ، B.1.617.2 ، اولین بار در اکتبر سال 2020 در هند راه اندازی شد. در آوریل سال جاری ، این گزینه به عنوان گزینه مورد علاقه در نظر گرفته شد – بیشتر برای این دسته در زیر – و در ماه مه به گزینه نگرانی ارتقا یافت. این گزینه ای است که در حال حاضر بیشترین نگرانی به حساب می آید.

دلتا از انواع دیگر قابل انتقال است (حتی در مقایسه با آلفا) و احتمال دارد که باعث بیماری شدید شود. به نظر می رسد واکسن Pfizer نسبت به آلفا کمی در برابر Delta موثر است ، اما بعد از اینکه هر دو دوز را دریافت کردید ، هنوز هم بسیار محافظت می شود.

گزینه های مورد علاقه

گزینه های مورد علاقه به اندازه گزینه های مورد نگرانی معامله نیستند – هنوز. آنها جهش هایی دارند که “ایجاد یا مشکوک” می شوند تا باعث شود ویروس رفتار متفاوتی داشته باشد و شناخته شود ، همچنین باید در جامعه گسترش یابد یا در غیر این صورت مورد توجه دانشمندان قرار گیرد (بنابراین یک ویروس جدا شده در آزمایشگاه یا در چندین مورد منفرد ممکن است شرایط لازم را نداشته باشد). آنها عبارتند از:

  • انواع Epsilon ، B.1.427 و B.1.429 ، اولین بار در ایالات متحده موجود است در مارس 2020
  • نوع Zeta ، P.2 ، اولین بار در آوریل سال 2020 در برزیل مشاهده شد.
  • نوع Eta ، B.1.525 ، اولین بار در دسامبر سال 2020 در بسیاری از کشورها مشاهده شد.
  • نوع تتا ، P.3 ، اولین بار در Phi مشاهده شدپرچمدر ژانویه 2021
  • نوع Iota ، B.1.526 ، اولین بار در ایالات متحده یافت می شود در نوامبر سال 2020
  • نوع کاپا ، B.1.617.1 ، اولین بار در هند در اکتبر سال 2020 مشاهده شد.
  • نوع Lambda ، B.1.617.1 ، اولین بار در آگوست سال 2020 در پرو دیده شد.

چقدر باید نگران باشم؟

تاکنون ، هیچ یک از انواع متفاوت از COVID اصلی نیست. به نظر می رسد واکسن ها و اقدامات بهداشت عمومی ما در برابر گزینه ها به خوبی کار می کنند ، حتی اگر برخی از آنها کمی موثر باشند. اینها عوض کننده بازی نیستند ، فقط دلایلی است که باید کمی بیشتر مراقب باشید. دانشمندان توجه زیادی به نحوه انتشار این گونه ها و میزان محافظت ما در برابر آنها دارند.

در حال حاضر ، بهترین کار این است که اگر می توانید واکسینه شوید ، و اگر واکسینه نشده اید ماسک بزنید و سایر اقدامات بهداشت عمومی را دنبال کنید. اگر واکسینه شده اید ، اگر احساس احتیاط خاصی می کنید ، می توانید ماسک زدن را ادامه دهید ، اما خطر ابتلا به این گزینه هنوز بسیار کم است.

به غیر از گزینه های مورد علاقه و گزینه های مورد توجه ، وجود دارد طبق CDC ، دسته دیگری: “گزینه های با تأثیر زیاد”. این مورد برای همه انواع استفاده می شود که می تواند از آزمایش های تشخیصی جلوگیری کند ، به طور قابل توجهی اثر واکسن را کاهش دهد یا منجر به بیماری بسیار جدی تری شود. تاکنون ، هیچ یک از انواع COVID مطابق با شرایط نیست.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir