[ad_1]

تصویر مقاله ای با عنوان

عکس: جولیان ولنتاین (شاتر استوک)

ما به عنوان والدین تمایل داریم که حالات و رفتارهای فرزندمان را بازتاب والدین خود بدانیم. وقتی yشما کسی را می بینید یک کودک راحت و راحت که می تواند با یک تغییر ناگهانی در برنامه سازگار شود و شما فکر می کنید ، “مرد ، این والدین کار بزرگی انجام می دهند.” در همین حال ، کودک شما به سرعت عصبانی یا ناامید می شود و به همه کارهایی که به روش خاصی انجام شده نیاز دارد ، و تعجب می کنید که کجا اشتباه کردید پاسخ ساده این است: فقط مزاجی است که با آن به دنیا آمده اند.

مزاج چیست؟

خلق و خوی فرد مجموعه ای از ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد وی است که از نحوه واکنش آنها نسبت به دنیای اطراف و تعامل با دیگران خبر می دهد. گرچه ممکن است تا حدودی تحت تأثیر تجربیات اولیه کودکی باشد ، اما در بیشتر موارد خلق و خوی که با آن متولد می شویم ، خلق و خوی است که در طول زندگی خواهیم داشت.

اکنون می توانید نشانه هایی از خلق و خوی ذاتی کودک را حتی در اوایل کودکی مشاهده کنید. برخی از نوزادان هنگام گرسنگی گریه می کنند. برخی فریاد خواهند زد. بعضی ها تقریباً تمام وقت لبخند می زنند. دیگران جدی تر هستند کودک نوپا شما ممکن است سعی کند از هر سازه زمین بازی بالا برود قبل از اینکه حتی بتواند راه برود. مال من کسي بود که نيم ساعت اول در حاشيه ايستاده بود و سعي مي کرد تصميم بگيرد که آيا گه بي خطر است يا نه.

اگرچه به تنهایی نمی توانیم با درک کودک ، خلق و خوی او را تغییر دهیم من میتوانم به ما کمک کنید تا انتظارات خود را تنظیم کرده و تعامل خود را با آنها بهبود بخشیم.

نه ویژگی اصلی مزاج

گرچه سه دسته گسترده مزاج وجود دارد (آسان ، آرام گرم شدن یا خجالتی و دشوار یا چالش برانگیز) آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، حداقل نه ویژگی خاص دیگر نیز باید در نظر گرفته شود و هر کودک الگوی متفاوتی از آنها خواهد داشت. این است که چگونه AAP این خصوصیات را تعریف می کند:

 • سطح فعالیت: میزان فعالیت بدنی ، حرکات ، اضطراب یا رفتار اضطرابی که کودک در فعالیتهای روزمره خود نشان می دهد (و همچنین ممکن است روی خواب نیز تأثیر بگذارد)
 • ریتم یا نظم: وجود یا عدم وجود الگوی منظم عملکردهای اساسی جسمی مانند اشتها ، خواب و عادات روده.
 • رویکرد و کناره گیری: روشی که کودک در ابتدا به محرک جدیدی پاسخ می دهد (سریع و پررنگ یا آهسته و مردد) ، خواه درمورد افراد ، موقعیت ها ، مکان ها ، غذا ، تغییر در روال کار یا انتقال های دیگر باشد.
 • تطبیق پذیری: میزان سهولت یا دشواری کودک با انطباق با یک تغییر یا شرایط جدید و میزان اینکه جوان می تواند واکنش خود را تغییر دهد.
 • شدت: سطح انرژی که کودک در آن به موقعیتی پاسخ می دهد ، چه مثبت و چه منفی.
 • حالت: خلق و خوی ، مثبت یا منفی یا میزان خوشایند یا غیر دوستانه بودن در گفتار و رفتار کودک.
 • دوره توجه: توانایی تمرکز یا ماندن با یک کار ، با حواس پرتی یا بدون آن.
 • حواس پرتی: سهولت انحراف کودک از انجام کار از طریق محرک های محیطی (معمولاً بینایی یا شنیداری).
 • آستانه سنسور: میزان تحریکی که کودک برای پاسخ دادن به آن نیاز دارد. برخی از کودکان به کوچکترین تحریک پاسخ می دهند ، در حالی که برخی دیگر به مقادیر شدید نیاز دارند.

دانش مزاجی قدرت است

هنگامی که شروع به دیدن هر یک از این نه دسته می کنید ، ممکن است تصویری از خلق و خوی کودک (و احتمالاً خود شما) ظاهر شود. اگرچه ما نمی توانیم نظم و ترتیب را در عملکردهای جسمی آنها تحمیل کنیم ، اما آنها را قادر می سازد تا خود را با شرایط جدید وفق دهند یا همه مشکلات را از بین می برند ، اما تشخیص اینکه اینها ویژگی هایی هستند که با آنها به دنیا آمده اند ، می تواند به ما در جهت گیری بهتر کمک کند. اگر تمایل بیشتری داشته باشند یا به راحتی حواسشان را پرت کنند نسبت به یک کودک متوسط ​​نمی توانند به خود کمک کنند. فقط کسانی که هستند

این به کودکان اجازه نمی دهد که در سالن قوانین را نقض کنند ، ناامن عمل کنند یا به گونه ای ناخوشایند با دیگران رفتار کنند. اما مفید است که تشخیص دهیم پیروی آسان و خوشحال از قوانین برای برخی از کودکان آسان تر از دیگران است. همانطور که به خوی فرزند خود فکر می کنید ، از خود بپرسید که فرزند شما به چه وقایع به شدت واکنش نشان می دهد ، چقدر با این تغییرات کنار می آیند ، آیا الگوی منظمی در روز وجود دارد ، چقدر با ناامیدی کنار می آیند ، چقدر خوب آنها می توانند در محل کار خود بمانند و حال عمومی آنها چگونه است.

وقتی چندین نقطه را به هم متصل می کنیم می توانیم مشاهده کنیم که الگوها ظاهر می شوند. کودکی که “گزنده خوار” است و همچنین به احساس لباس بسیار حساس است ، آستانه حسی پایینی دارد ، در حالی که خواهر آنها می تواند هر آنچه را که جلوی او می گذارید بخورد و حتی متوجه پوشیدن کفش نمی شود. پاهای اشتباه

پسندیدن گروه پزشکی دائمی قیصر اشاره می کند که اگرچه برخی از صفات مزاجی راحت تر از دیگران زندگی می کنند ، اما هر یک مزایا و معایب خود را دارد:

به عنوان مثال ، کودکانی که:

 • احتیاط در موقعیت های جدید می تواند برای والدینی که بی تاب می شوند ناامیدکننده باشد ، اما این کودک همچنین می تواند با اراده و آگاهی بیشتری داشته باشد.
 • سازگاری سریع اغلب انعطاف پذیرتر است و درک آن آسان است ، اما با فشار همسالان می توان آنها را راحت تر تکان داد.

چگونه فرزند خود را حمایت کنیم

مهم است که در نظر بگیرید که چگونه خلق و خوی شما می تواند بر برخی تعاملات یا درگیری با فرزندان تأثیر بگذارد. بعضی از مزاج ها به خوبی به هم متصل می شوند و برخی دیگر این ارتباط را برقرار نمی کنند. من و پسرم یک نوع خلق و خوی مشابه داریم ، که فکر می کنم همدردی با او را در شرایط خاص راحت تر می کنم – اما این بدان معنی است که شدت فردی ما می تواند آتش دیگران را در موارد (مکرر) شعله ور کند. اما فهمیدن دلیل و چگونگی این اتفاق نیمی از جنگ برای کنترل این شدت است.

شناخت خلق و خوی فردی کودک شما همچنین می تواند به شما کمک کند حتی در ویژگی هایی که از نظر ظاهری چندان مثبت به نظر نمی رسند – و اگر شما مثبت را ببینید ، احتمال اینکه مثبت را ببینند بیشتر است. گاهی اوقات همه اینها فقط بازسازی شیوه ای است که آنها را در ذهن خود برچسب گذاری می کنید. آنها نیستند لجاجت؛ آن ها هستند یک دنده. آنها نیستند دمدمی مزاجی آن ها هستند انرژی بالا.

شما نمی توانید فرزند خود را مجبور کنید که شخصی نباشد. نمی توانید خلق و خوی یا شخصیت وی را با شخصی عوض کنید که برای والدین راحت تر باشد. اما می توانید آنها را در جایی که هستند ملاقات کنید ، اجازه دهید شخصیت آنها نحوه پرورش آنها را به شما اطلاع دهد و آنها را تشویق کنید تا چیزهایی را که ممکن است برای آنها چالش برانگیز باشد امتحان کنند، با توجه به طبع طبیعی آنها آنها ممکن است با آمادگی برای امتحان هر نوع غذای جدید ، ناگهان شما را غافلگیر کنند یا در نهایت از خوابیدن در خانه یکی از دوستانتان احساس راحتی کنند. و می دانید که اگرچه زمان بیشتری نسبت به برخی از همسالان آنها طول می کشد ، اما یک پیروزی بزرگ برای آنها محسوب می شود.

[ad_2]

منبع: kaheshvazn-khabar.ir